StoryEditor

Nowy rok w cenach zbóż bez fajerwerków

Na giełdach pszenica tanieje pod wpływem rosnącej konkurencji na rynku eksportowym. W większości krajowych skupów ceny są niemal od trzech tygodni niezmienne. Wyjątkowa ospałość dotyczy zarówno dostawców, jak i odbiorców. Dawno rynek zbóż nie reagował tak leniwie, choć po prawdzie i giełda nie dostarcza zbyt wielu okazji do wzniecania cenowych fajerwerków.
05.01.2024., 08:20h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jaki rekord plonów ustali Ukraina?
  • Ile Ukraina zbierze zbóż a ile oleistych?
  • Ile wynosił eksport z Ukrainy w pierwszej połowie sezonu?
  • Jakie cło na import zbóż ustala Iran?
  • Który kraj może dostarczyć bez cła?
  • Jakie były oferowane ceny pszenicy w unieważnionym przetargu Egiptu?
  • Ile kosztuje pszenica na Matifie?
  • Co się dzieje na krajowym rynku zbożowym?
  • Jakie są ceny zbóż?

Większe niż uprzednio szacowano plony i rosnąca konkurencja na eksportowym rynku powodują, że przy niewielkich obrotach pszenica na giełdach tanieje.

Plony w Ukrainie rekordowe

Wraz z końcem 2023 r. zbiory zbóż i oleistych na Ukrainie przekroczyły 79 mln t. Zebrano 58,4 mln t zbóż i 20,8 mln t nasion oleistych. Biorąc pod uwagę, pozostałe na polach rośliny, bardzo prawdopodobnym wydaje się prognozowany jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku łączny zbiór zbóż i oleistych wynoszący 81,3 mln t. Oznaczałoby to zbiory wynoszące 22,2 mln t pszenicy, 5,8 mln t jęczmienia i 30,1 mln t kukurydzy. Wszystko to Ukraina osiągnie dzięki rekordowemu średniemu plonowi 5,47 t/ha. Jest to kolejny rekord  w oststnich latach, poprzedni szczyt był zanotowany przed dwoma laty i wyniósł 5,36 t/ha.

Na powrót rośnie eksport przez Morze Czarne

Okazuje się, że Ukraina w pewnym sensie zdana na siebie samą, zaczyna coraz lepiej radzić sobie z eksportem przez Morze Czarne. Dzieje się tak dzięki wyeliminowaniu części rosyjskiej floty czarnomorskiej. Tym samym Ukraina nie jest zdana na trójstronne porozumienia i wykorzystuje coraz lepiej możliwości eksportu drogą morską.

Od początku sezonu 2023/24 do 29 grudnia ubiegłego roku, Ukraina wyeksportowała 17,9 mln t zbóż i roślin strączkowych, a więc zdecydowanie mniej niż w poprzednim sezonie (22,6 mln t). Ale już w grudniu 2023 r. wysłano 4,84 mln t, gdy przed rokiem było to 4,73 mln t.

Więcej zbóż zaczyna trafiać do portów drogą kolejową. APK-Inform pokazuje, że ukraińska sieć kolejowa okresie listopad – grudzień 2023 r. przewiozła w kierunkach portowych ponad 3,5 mln t zbóż.

Rośnie kolejna konkurencja

Okazuje się, że na eksportowym rynku zbożowym wyrasta kolejny konkurent wspierany przez dodatkowe regulacje celne. Importujący zboża Iran obecnie nakłada 10% cło na pszenicę. A teraz ma zamiar zaimportować bezcłowo 700 tys. ton tego zboża. Okazuje się, że całość tego kontyngentu ma przypaść na Kazachstan. Stawkę celną 5% Iran wprowadza na jęczmień i okazuje się, ze i tutaj podobne ilości jęczmienie Iran ma zamiar za zasadach bezcłowych zakupić z Kazachstanu.

Z takimi regulacjami rywalizować będzie niesamowicie ciężko zwłaszcza, gdy inny duży importer pszenicy – Egipt, ogłasza unieważnienie ostatniego przetargu. Egipska rządowa agencja GASC unieważniła przetarg na zakup 60 tys. t pszenicy podając za powód zbyt wygórowane ceny. Analizując 16 złożonych ofert, w tym większość z Rosji możemy stwierdzić, że ceny pszenicy na CIF w portach wysyłki mieściły się pomiędzy 262,35 USD/t –277,83 USD/t (1042 –1104 zł/t) najtańsza była oferta firmy z Ukrainy, a najdroższa z Rumunii (obie wskazywały na załadunek w porcie Konstanca).

Rynek w trybie obserwacji

W kraju start nowego roku, w pierwszym mocno skróconym tygodniu nie przynosi żadnych cenowych zaskoczeń. Większość skupów ceny pozostawia nie zmienione, a średnie ceny pszenicy korygowane są zaledwie o kilka złotych i to głównie za przyczyną korekt u tych, którzy płacili najdrożej.

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 05:19