StoryEditor

Ceny pszenicy: budując półpiętra pszenica odzyskuje kursy

Przyglądając się notowaniom pszenicy na Matifie, trudno nie odnieść wrażenia, że pszenica po dołku z końca listopada, zaczyna odzyskiwać i po woli wraca na pozycje jakie kursy giełdowe miały jeszcze przed miesiącem. Na krajowym rynku panuje kompletny bezruch. Czy wieści to większą podaż na przednówku, co może spowodować spadki cen?
08.12.2023., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • ile kosztuje pszenica na Matifie?
  • po ile jest pszenica w portach?
  • jakie konsekwencje w skupach powoduje zimowe aura?
  • po ile jest pszenica konsumpcyjna?
  • jak sa w skupach wyceniane pozostałe zboża?
  • po ile jest obecnie owies?
  • jakie są perspektywy rynku w pierwszych miesiącach nowego roku?

Giełdowe kursy sobie, a rynek krajowy sobie. Trudno się temu w zasadzie dziwić, gdy ruch w skupach jest bardzo niewielki i handel jeśli się w ogóle odbywa realizowany jest z bezpośrednimi odbiorami, a te popierane są transakcjami, które są zawierane bardzo indywidualnie. Jak mówią jednak handlowcy i tych zakupów jest obecnie jak na lekarstwo. Obawiają się, że wstrzymywana podaż może wystrzelić w styczniu i lutym, co ich zdaniem spowoduje zasypanie rynku i pociśnie ceny do dołu.

Giełda wraca, a w kraju bezruch

Na Matifie pszenica w marcowych notowaniach przeskoczyła już 230 € i dalej wolno zmierza do góry. Czwartkowa zakończona na paryskiej giełdzie sesja (7.12.2023 r.) notowania marcowe pszenicy wyceniła na 232 €/t, a więc o 6 € drożej niż w poprzednim tygodniu.

W portach pszenica 12,5% jest wyceniana ok. 920–930 zł/t, ale wielu nawet na te ceny nie spogląda, bo w kraju odliczając koszty transportu można pszenicę sprzedać równie drogo. – W portach jak przysypie śnieg, to często odwoływane są załadunki i musimy wstrzymywać kursy – mówi handlowiec z centrum Polski.

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 04:22