StoryEditor

Złe wieści z rynków rolnych - ceny pszenicy i kukurydzy znów spadają!

Sytuacja na rynku zbóż i kukurydzy znów się komplikuje. Zarówno notowania cen na giełdach, jak i ceny w krajowych punktach skupu zasadniczo spadły. To zła informacja i w złym momencie. W całej Europie i w Polsce rolnicy albo już są na barykadach, albo za chwilę się na nich znajdą. Decyzja KE o przedłużeniu umowy handlowej z Ukrainą też nie pomaga w tym kryzysie.
02.02.2024., 12:11h

Można śmiało powiedzieć, że obecną sytuację na rynkach rolnych można porównać do sytuacji w życiu każdego człowieka, że gdy coś się zaczyna walić, to z każdej strony. W tym przypadku na rynki rolne rzutują nie tylko przepływy surowców na świecie, ale narastający kryzys rolnictwa w UE.

Skutki decyzji KE o kontynuacji umowy z Ukrainą

 Rolnicy, którzy liczyli na to, że Komisja Europejska zrezygnuje z planów przedłużenia umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą srodze się rozczarowali w minioną środę. Ale kto umiał czytać wcześniejsze sygnały, ten wiedział, że KE z powodów politycznych będzie kontynuowała wsparcie walczącej Ukrainy w takiej formie. Mało tego, podczas wczorajszego szczytu w Brukseli przywódcy unijnych państw postanowili utworzyć specjalny fundusz dla Ukrainy, który ma pomóc temu krajowi w przeprowadzeniu reform i odbudowie gospodarki. Fundusz, zwany Ukraine Facility, będzie miał wartość 50 miliardów euro. 33 miliardy euro trafi na Ukrainę w pożyczkach a 17 miliardów euro w dotacjach. Fundusz będzie realizowany w latach 2024-2027. Jest to zarazem największa pomoc finansowa, jaką UE kiedykolwiek udzieliła jednemu państwu....

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 09:31