StoryEditor

Ceny zbóż: nieregularne podrygi rynku

Notowania giełdowe w tym tygodniu zbyt wiele nowości nie przynoszą, a krajowy rynek wydaje się być mocno zdezorientowany, czy ma iść w górę, czy wręcz w dół.
26.01.2024., 08:04h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Gdzie rynek zaczął się ożywiać, a gdzie już skup idzie pełną parą?
  • Na co narzekają skupujący?
  • Co rolnicy sądzą o ofertach na nowe zbiory?
  • Które zboża drożeją, a które tanieją?
  • Ile kosztuje pszenica na Matifie?
  • Jakie są ceny skupu pszenicy w kraju?
  • Ile za pszenicę płacą porty?
  • Jakie sa ceny pozostałych zbóż?
  • Ile kosztuje owies?
  • Po ile jest w portach żyto, pszenżyto i kukurydza?

Informacje o ożywieniu się rynku zbożowego wciąż należy traktować regionalnie, bo są jeszcze takie magazyny, które zgłaszają brak zainteresowania skupową ofertą.

Rynek ożywiony, parametry słabe

Od razu na początku należy stwierdzić, że niektórzy skupujący czytając ten podtytuł postukają się w czoło. – Ożywiony, gdzie? – od razu zapytają. – Na pewno nie u nas – zaraz uzupełnią. I tak rzeczywiście jest, są regiony, gdzie nic się nadal nie dzieje, ale w zdecydowanie większej części kraju rozpoczął się już w skupach ruch.

– W tym tygodniu zrobiła się większa podaż, tylko gluten wciąż przyjeżdża słaby – mówi przedstawicielka branży młynarskiej z południa Polski.

O większym ruchu mówią też inni skupujący, ale i oni potwierdzają problemy z jakością. – W tym tygodniu przyjęcia do nas idą już pełną parą. Przyjmujemy 40–50 aut dziennie, żeby jeszcze, to przywożone zboże było lepszej jakości. Jak zaczęliśmy przyjmować też pszenicę ze słabszym glutenem, to nas natychmiast zasypali i teraz musimy już mocno segregować. Obecnie przyjmujemy tylko lepsze zboże – słyszymy od młynarzy ze Wschodu kraju.

– U nas już drugi tydzień trwa ciągły skup. Cały czas ciągniki jadą. Rolnicy czują, że z cenami nic dobrego się już nie wydarzy. Zaraz będzie luty, który jest krótki i marzec, czas na nawozy. Sprzedają starą pszenicę i tę z tego sezonu – mówi skupujący z Kujaw.

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 20:11