StoryEditor

Ceny zbóż: młyny więcej pszenicy mielą w laboratoriach

Na krajowym rynku trwa poszukiwanie dobrej jakości pszenicy i młyny analizują coraz więcej próbek. Nie tylko u nas jednak pszenicy dobrej jakości brakuje, cała UE poszukuje polepszacza dla pszenicy zebranej w tym sezonie.
19.01.2024., 07:47h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile pszenicy durum zaimportowała UE?
  • O ile to jest więcej ni z w poprzednim sezonie i kto jest głównym dostawcą?
  • Na jaki problem w skupach zwracają uwagę młynarze?
  • Gdzie sprzedaż zbóż rozkręciła się najbardziej?
  • Co ogranicza większe zakupy?
  • Ile kosztuje pszenica na Matifie?
  • O ile potaniały zboża w tym tygodniu?
  • Jakie są ceny skupu pszenicy?
  • Jakie są ceny pozostałych zbóż?
  • Co jest tegorocznym hitem handlowym w zbożach?

Unia szuka polepszacza

Unia Europejska, która w pierwszej połowie tego sezonu zaimportowała 1,2 mln t pszenicy więcej niż było to o tym samym czasie w poprzednim sezonie, niemal całą tą nadwyżkę zawdzięcza pszenicy durum. Pszenicy miękkiej bowiem kraje UE spoza obszaru wspólnoty ściągnęły tylko o 400 tys. t więcej, natomiast import pszenicy durum w stosunku do poprzedniego roku podwoił się i wzrastając o 800 tys. t wynosi obecnie ponad 1,6 mln t. Trudno się dziwić, bo problem z jakością tegorocznej pszenicy jest w tym roku w całej Europie powszechny.

Dlatego UE chwyta się każdej metody na jej poprawienie. W zapomnienie poszły czasy, ze także nasza polska zwykła pszenica wysuszona na pniu nabierała cech pszenicy twardej. Teraz durum trzeba ściągnąć nie tylko na makarony ale i na ochrzczenie pszenicy młynarskiej, bo jak donoszą młynarze nawet wysokie białko w tym roku nie gwarantuje odpowiedniej zawartości glutenu i jak jeszcze nie dawno młynarze narzekali na zbyt twardy gluten to teraz o takim mogą tylko pomarzyć.

Dotychczas pszenicę twardą UE importowała z Kanady, USA, czy Kazachstanu ale w tym roku te ilości byłyby niewystarczające i na ratunek wkracza nieobecna dotychczas w europejskim handlu Turcja. Właśnie z Turcji UE pszenicy durrum zakupiła w tym sezonie już ponad 600 tys. t. Patrząc kto jest drugi już zastanawiamy się, czy to rzeczywiście jest pszenica turecka?

Drugie miejsce wśród eksporterów pszenicy twardej do UE z ilością 400 tys. t zajmuje bowiem Rosja, a Turcja, która jest z kolei trzecim importerem pszenicy z Rosji może być tu doskonałą przykrywką dla jeszcze większego importu pszenicy rosyjskiego pochodzenia do krajów UE. Na tak dużą obecnie podaż pszenicy durum z Rosji należy bowiem popatrzeć przez pryzmat poprzedniego roku, kiedy to wjechało jej zaledwie 30 tys. t. Turcja i Rosja są więc praktycznie nowymi dostawcami ratującymi nie tyle unijny bilans pszenicy, co jej jakość.

Mielą więcej w laboratorium niż na młynie

Na krajowym rynku podaż z wolna zaczyna się budzić, jednak młynarze mówią, że głównym przejawem tego budzenia się rynku jest więcej telefonów od pytających o cenę i przywożenie bardzo dużej ilości próbek przez rolników do przeanalizowania.

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 05:23