StoryEditor

Rosyjski eksport jęczmienia większy o 43%

Rosyjski eksport zbóż w tym sezonie jest ogromny. Największe wzrosty rosyjski handel międzynarodowy notuje w jęczmieniu i kukurydzy.
20.05.2021., 08:05h

Od początku sezonu 2020/21 Rosja wyeksportowała łącznie 53,8 mln t zbóż, roślin oleistych i produktów ich przerobu. W tej liczbie zboża wynosiły 45,8 mln t. W okresie od 1 lipca 2020 r. do 13 maja 2021 rosyjski eksport pszenicy wyniósł aż 36,4 mln t i był o 9% większy, niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

 

Największy wzrost wśród zbóż miał miejsce w eksporcie jęczmienia, którego Rosja wyeksportowała dotychczas 5,9 mln t, więcej o 43%. Podobne wzrosty w międzynarodowym handlu miały miejsce w kukurydzy, której Rosjanie na zagraniczne rynki sprzedali tym razem 3,2 mln t i w grochu (0,8 mln t).

 

Przy tych liczbach 6-proc. wzrost ilości eksportowanych otrąb pszennych, do 0,7 mln t wydaje się mizerny.

 

Z oleistych najwięcej z Rosji wyjechało soi, było to dotychczas 1,1 mln t. Jednak to 44% przyrost ilości eksportowanego rzepaku – do 0,6 mln t, daje do myślenia. Tak wielki kraj, a tylko niecały milion. No nic dziwnego, bo nawet słonecznika, w którego produkcji Rosja jest bezsprzeczną potęgą, rosyjscy handlowcy sprzedają podobne ilości. Wolą zdecydowanie tłoczyć olej u siebie i sprzedawać śrutę słonecznikową, której wyeksportowali 1,3 mln t.

oprac. Juliusz Urban  Fot. archiwum taP

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 08:44