StoryEditor

Rynek zbóż: sprzedaje ten, kto chce zwolnić przyczepy

Tegoroczne trudne żniwa pomału zaczynają zmierzać ku końcowi. Były one bardzo rozciągnięte w czasie i wielu rolnikom przyniosły rozczarowanie plonami oraz pogarszającą się jakością, spowodowaną niemożnością wjechania w pola w optymalnym terminie.
24.08.2021., 11:08h

Nie wszędzie jeszcze zbiory się zakończyły, bo są rejony, gdzie w dalszym ciągu na nie wszystkie pola można wjechać i dzieje się tak niezależnie od tego, czy jesteśmy na zachodzie czy wchodzie kraju, na południu, czy na północy. Jak Polska długa i szeroka zobaczymy smutne obrazki niewielkich połaci, czerniejącego na podmokłych polach zboża.

Aż przykro patrzeć, zwłaszcza, że właściciele tych pól dołożyli wszelkich starań, by zebrać dobrą jakość, ale pogoda sprawiła okrutną niespodziankę. – To co udaje się rolnikom ukraść z pola, przyjeżdża do nas w wilgotności 19% – mówi skupujący z Podlasia.

W większości regionów zaawansowanie żniw przekracza 90%, jednak firmy skupowe zarówno z Mazur, jak i woj. lubuskiego informują, że są tam miejsca, gdzie na skoszenie czeka jeszcze ok. 20% pól.

Co ciekawe w skupach, jednak pomimo zbliżających się regionalnych dożynek, nie ma pełnych zbiorników.

– Żniwa w tym roku jakby odwołano, tak niewiele transportów przyjeżdża. Przywozi tylko ten, kto chce zluzować stojące na podwórzu przyczepy. Resztę rolnicy wsypali do swoich silosów lub na strychy – słyszymy głos skupującego z Ma...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 07:40