StoryEditor

Raport USDA lewaruje ceny zbóż, pszenica o 50 zł do góry!

Najnowszy raport podażowo-popytowy USDA podsycił nastroje na rynkach zbożowym. Prognozy zbiorów zostały obniżone. Eksporterzy pszenicy zwietrzyli korzystniejsze możliwości handlu, a kupujący jeszcze aktywniej zaczęli rozglądać się za surowcem.
17.08.2021., 12:08h

Eksperci USDA przewidują się, że światowe zbiory pszenicy w porównaniu z poprzednim raportem spadną o 15,5 mln t do 777 mln t i będą już tylko o 1 mln t wyższe od ubiegłorocznych, głównie ze względu na niższą produkcję w Rosji, Kanadzie i USA.

 

Produkcja w Rosji spada o 12,5 mln t, do 72,5 mln t, z powodu zmniejszonej produkcji pszenicy ozimej, co tylko nieznacznie równoważy pszenica jara. Prognoza produkcji Kanady zmniejsza się o 7,5 mln t, do 24 mln t, a przed rokiem było to aż 35 mln t. Dzieje się tak z powodu suszy w lipcu. Byłaby to najmniejsze kanadyjskie zbiory pszenicy od sezonu 2010/11. Te redukcje częściowo rekompensują wzrosty produkcji dla Ukrainy i Australii. Ukraińskie zbiory zostały podniesione do rekordowych 33,0 mln t, ze względu na zwiększoną powierzchnię oraz korzystniejsze wyniki dotychczasowych plonów. Za to zbiory w Australii powiększono o 1,5 mln t, do 30 milionów, ponieważ ciągłe obfite opady sprzyjały pszenicy.

 

Przewidywania dotyczące światowej konsumpcji na sezon 2021/22 zmniejszają się o 4,2 mln ton do 786,7 mln, ale wciąż będzie to o 2 mln t więcej niż przed rokiem i o 10 mln t więcej od tegorocznej produkc...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 07:38