StoryEditor

Żniwne pogotowie cenowe: bardzo różne zaawansowanie zbiorów

Bardzo różne jest zaawansowanie tegorocznych żniw, a ich rozkład absolutnie nie przystaje do jakichkolwiek wcześniejszych doświadczeń. Natomiast ceny dalej rosną.
10.08.2021., 13:08h

Zwykle żniwa postępowały w swej intensywności, począwszy od Południowo-Zachodniej Polski i tak rozchodziło się to promieniście na wschód i północ kraju. W tym roku najbardziej zaawansowane są żniwa w części Wielkopolski, Południowej części Kujaw, Mazowszu i o dziwo na Pomorzu Zachodnim. W tych regionach jest zdecydowanie za połową, a nawet słyszymy o zaawansowaniu 70–85% zbiorów.

Ale nie wszędzie jest tak dobrze, generalnie zbiory są przerywane deszczami, ale najbardziej dostało się Małopolsce, Śląskowi i Podkarpaciu. Niestety im bardziej na Południowy-Wschód tym jest gorzej, w niektórych regionach żniwa na dobre się nawet nie rozpoczęły. To od skupujących z woj. świętokrzyskiego i z okolic Krakowa słyszymy niepokojące głosy o tym, że zaawansowanie zbiorów nie przekracza 10%.

Zadaniem skupujących, także na Podkarpaciu w polach jest jeszcze nawet 60–70% zbóż. Co gorsze sporo z nich jest zwałowanych przez ulewne deszcze lub łany są zmierzwione przez nawałnice. To ziarno zacznie niebawem pogarszać swoją jakość.

– Wszystko stoi w polu. Potrzebna jest pogoda, bo nawet jak się wjedzie w trakcie bezdeszczowego okienka, to ps...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 06:38