StoryEditor

Żniwne pogotowie cenowe: różna polityka skupowa w jęczmieniu

Notowania pszenicy na giełdach nie spadają, co delikatnie podciąga do góry średnie ceny prawie wszystkich zbóż. Jedynie jęczmień, nieznacznie zaczyna tanieć, ale wpływają na to bardzo różne ustawienia skupujących, do realiów wynikających z jakości tegorocznego ziarna.
20.07.2021., 12:07h

Po ubiegłotygodniowych wzrostach cen giełdowych, spowodowanych katastrofalnymi opadami w Europie, w tym tygodniu pszenica na Matifie pozostaje stabilna. W poniedziałek (19.07.2021 r.) kontrakt wrześniowy utrzymał się na 214,25 euro/t, a na grudzień pszenica kosztowała 216,25 euro/t. Na wtorkowym otwarciu giełdy dodają jeszcze 2,5 euro/t.  W skupach dostaw pszenicy jeszcze nie ma, ale dodatkowo osłabiająca się niemal do 4,60 zł/euro złotówka, powoduje nieznaczne wzrosty cen. 

Jedynie, pojawiający się w skupach, powszechnie już w całej Polsce, jęczmień ozimy nieznacznie zaczyna tanieć. Choć tu polityka firm skupowych jest rozmaita. Jęczmień ozimy plonuje w tym roku słabiej niż przed rokiem. Obok wyników 5–8 t/ha, które są i tak o 10–15% gorsze od ubiegłorocznych słyszymy także o 3,5–4 t/ha.

Nic dziwnego, bo gęstość wynosi nawet 53–56 kg/hl. Dlatego są firmy handlowe, które od razu w cennikach pokazują kilka standardów jakości i cen, dla jęczmienia o najczęściej występującej w tym roku gęstości 56–58 kg/hl proponują 660 zł/t, za jęczmień poniżej tego standardu płacą 600 zł/t, a za lepszy 700 zł/t. Inne firmy trzymają się jak na razie ...

Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:26