StoryEditor

Żniwne pogotowie cenowe: pierwsze informacje o parametrach

Uczestnicy rynku uważają, że utrzymująca się sucha pogoda w Ameryce Północnej i Rosji doprowadzi do niższych plonów. Jednak w USA pogoda się poprawia i pojawiają się korzystniejsze nastroje, a ministerstwo rolnictwa Rosji nadal zbiory pszenicy szacuje na 81 mln ton.
27.07.2021., 12:07h

Podobnie optymistyczne są pierwsze dane dotyczące plonów na Ukrainie. Od początku sezonu ukraińscy rolnicy zebrali 50,8 tys. ton pszenicy ozimej, przy plonie 3,96 t/ha, o połowę wyższym niż w roku ubiegłym. Zebrano także 738,5 tys. t jęczmienia ozimego, przy plonie 4,41 t/ha – tu wzrost wynosi 32,8%.

 

Zbiory rozpoczęły się w krajach UE. Początkowo liczyło się na rekordowe zbiory pszenicy we Francji. Pierwsze wyniki są jednak poniżej oczekiwań. Plony i jakość są znacznie poniżej średniej. Większość, z dotychczas zebranej pszenicy jest jakości paszowej. W Niemczech, w niektórych regionach jest zbyt mokro i zachodzą obawy o pogorszenie liczby opadania, a tam, gdzie panuje słoneczna pogoda, rolnicy obawiają się o niską gęstość.

 

Podobne obawy, jak u naszych zachodnich sąsiadów, mają rolnicy w naszym kraju.

Informacje dochodzące z punktów skupu są bardzo różne i kształtują się regionalnie.

Ze wschodu kraju, skupujący pierwsze partie pszenicy informują, że generalnie pszenica nie jest zła, ma parametry konsumpcji. Podobnie jest na południu i zachodzie kraju, choć tam są wyspy słabszych gleb i pszenica, która jest zbierana n...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:04