Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Ciągniki>

Jak oceniasz swój ciągnik Case IH?

Obrazek

Odwiedziłem dwa gospodarstwa, które od kilku użytkują ciągniki Case IH Maxxum i mniejsze modele tej marki. Czytaj, co o nich sądzą?

Jan Józefowicz23 października 2017, 22:03
Takie dane zbiera internetowa platforma NBOR, czyli Niezależne Badanie Opinii Rolników (www.nbor.pl). To inicjatywa pracowników naukowych Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tę akcję wspomaga redakcja miesięcznika „top agrar Polska”.

– Nie chciałem wysilonej czwórki, więc zdecydowałem się na 6-cylindrowy model Maxxum 125 – wspomina Arkadiusz Chmielewski ze wsi Górowo-Trząski, w woj. warmińsko-mazurskim. W 73-ha gospodarstwie są pagórkowate pola, więc łatwiej się je pokonuje z takim silnikiem. Priorytetem nabywcy był zakup ciągnika z resorowaną osią przednią i przednim podnośnikiem. Podczas transportu przy wyższych prędkościach amortyzacja włącza się automatycznie i wpływa na komfort jazdy. To przydatne udogodnienie, bo aż 30 ha jest oddalone od gospodarstwa o 15 km.

– W Maxxumie brakuje mi jednak kontrolki, sygnalizującej opuszczenie przedniego TUZ – mówi Chmielewski. Z kabiny tego nie widać i obawiam się, że ruszę z opuszczonym przodem, co mnie niepokoi.
Mniejszy Case IH JX 60 przez 6 lat zrobił 2000 godz. Szkoda, że nie ma w nim klimatyzacji, fotela pasażera i tego, że rejestracja jest tylko na jedną osobę. Przydałby się także zamykany schowek na dokumenty i drobiazgi – mówi Chmielewski.

– Przed 6 laty kupiłem ciągnik Case IH Maxxum 125 – wspomina Mariusz Supeł z Chruścina, w woj. wielkopolskim. Zdążyłem nabyć wersję, która nie musiała korzystać jeszcze z AdBlue. Drugim traktorem w tym samym kolorze jest dwuletni Farmall 95U, ten model ma już filtr DPF. – Włączenie wypalania filtra DPF sygnalizowane jest tylko sygnałem dźwiękowym – mówi Supeł. Nie wiem dlaczego nie pali się lampka, a moim zdaniem powinna.
Podczas wypalania silnik podnosi obroty na 1000 obr./min. Wtedy zostawiam go na mniej więcej 10 minut, aby DPF się dopalał. Gdy skończy, słychać ponownie sygnał dźwiękowy. Z reguły wypalanie włącza się podczas transportu. Nie jest to uciążliwe, bo włącza się raz na tydzień, a nawet rzadziej.
Wydawało się, że Maxxum bez resorowania przedniej osi będzie odpowiedni. Teraz trochę żałuję tamtej decyzji. Takie udogodnienie byłoby przydatne w transporcie. Dobrze, że kabina jest resorowana – wskazuje Supeł.
oprac. jj

Fot. Józefowicz

Zachęcam Państwa do wypełniania ankiet na www.nbor.pl. Dzięki temu Wasi koledzy dowiedzą się, co tak naprawdę siedzi w używanych traktorach.

Cały artykuł znajdą Państwo w listopadowym wydaniu miesięcznika „top agrar Polska” od str. 114.


1 z 4
Arkadiusz Chmielewski z ciągnikami Case IH

Arkadiusz Chmielewski z ciągnikami Case IH

2 z 4
Ciągnik Case IH JX 60 Arkadiusza Chmielewskiego

Ciągnik Case IH JX 60 Arkadiusza Chmielewskiego

3 z 4
Mariusz Supeł i jego Case IH Maxxum 125

Mariusz Supeł i jego Case IH Maxxum 125

4 z 4
Case IH Farmall 95U z ładowaczem MX w gospodarstwie Mariusza Supła

Case IH Farmall 95U z ładowaczem MX w gospodarstwie Mariusza Supła

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)