StoryEditor

Mniej białoruskich maszyn w Rosji

Białoruski producent maszyn rolniczych Gomselmash ma kłopot ze sprzedażą na rynku rosyjskim.
06.05.2016., 22:05h

Wywodząca się z południowo-wschodniej części Białorusi z miejscowości Gomel firma ma w ofercie kombajny do zbioru zbóż, buraków cukrowych, ziemniaków, a także sieczkarnie samojezdne. W ostatnich miesiącach znacząco spadł eksport maszyn żniwnych, na co największy wpływ ma utrudnione zdobywanie klientów w Rosji. To właśnie do tego kraju trafiało najwięcej z eksportowanych kombajnów. 

W ubiegłym roku Gomselmash wyeksportował zaledwie 1614 kombajnów, co w porównaniu do roku 2014 stanowi spadek aż o 45,9%. Skutkuje to mniejszym wynikiem finansowym o ok. 80,3 mln euro.

Mniejszy popyt zdaniem producenta wynika z kryzysu gospodarczego zaistniałego u wschodniego sąsiada i obniżoną wartością rubla, co zmniejsza siłę zakupową rosyjskich farmerów. Poza tym z krytyką białoruskiej firmy spotkała się polityka dotowania rosyjskich producentów przez tamtejszy rząd, w efekcie czego krajowe maszyny rolnicze są o około 25 do 30% tańsze od zagranicznych. Mimo to, Gomselmash chce w tym roku sprzedać rosyjskim rolnikom około 2000 kombajnów. beb/AgE

 

Fot. Beba

Rosja doinwestuje rodzime rolnictwo

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 10:34