StoryEditor

Zetor rozpoczyna produkcję seryjną traktorów by Pininfarina

Z linii produkcyjnej brneńskiego producenta traktorów Zetor zjeżdżają już pierwsze maszyny w nowym wzornictwie. 
30.07.2018., 15:07h
Na pierwszy ogień poszły modele Major. Ciągnik w nowej odsłonie ujmuje nie tylko kształtami podkreślającymi dynamikę, ale także uniwersalnym i szerokim zastosowaniem w warunkach codziennej pracy. Nowe maszyny dotrą do pierwszych klientów w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Traktor Major w nowej odsłonie został zaprezentowany przez kierownictwo firmy Zetor już jesienią 2017 roku na targach Agritechnika w Niemczech i od tego czasu maszynę pokazywano na licznych wystawach w Europie. Zainteresowani tą linią modelową nareszcie się doczekali - 16 lipca rozpoczęto produkcję seryjną w brneńskim zakładzie produkcyjnym, w obu wersjach CL i HS. Mowa tutaj o czterocylindrowych maszynach o mocy 75 koni, z silnikami Deutz. Wersja CL to prosta konstrukcja mechaniczna ze skrzynią biegów 12/12, natomiast wersja HS oferuje większy komfort obsługi dzięki skrzyni biegów z zakresem prędkości 24/12 oraz maksymalnej prędkości 40 km/h. Skrzynia biegów jest wyposażona w dwustopniowy wzmacniacz momentu obrotowego oraz rewers elektrohydrauliczny, umożliwiający zmianę kierunku jazdy pod obciążeniem. Siła podnoszenia modelu CL wynosi 2400 kg, z kolei HS podniesie do 3300 kg, co stanowi ponadstandardowy wynik wśród traktorów tej klasy. 

Stylistyka nowego Majora jest projektem włoskiego studia Pininfarina, znanego ze swych prac dla innych ikon motoryzacji rozpoznawalnych po czerwonym kolorze, takich jak Ferrari czy Alfa Romeo. Początkowo impulsem do współpracy ze studiem był zamiar stworzenia produktu o wyraźnej estetyce, podkreślającej walory maszyn. Projekt - Zetor by Pininfarina - odniósł duży sukces w trakcie prezentacji odbywających się w 2015 roku na międzynarodowych targach techniki rolniczej Agritechnica w Hanowerze. W kolejnym roku opracowano koncepcję produkcji seryjnej.

Z uwagi na fakt, iż seria modeli Major jest jedną z najbardziej lubianych wśród klientów, to właśnie ją wybrano jako premierowy model do produkcji seryjnej. „Udało się nam poprawić również funkcjonalność ciągników serii Major – na przykład nowe rozmieszczenie przednich reflektorów oświetla większą przestrzeń roboczą przed traktorem, z kolei nietypowe nachylenie maski i nowy kształt dachu umożliwiają traktorzyście lepszą widoczność wokół maszyny oraz ładunków podczas pracy z przednimi ładowaczami,“ wymienia zalety nowego designu Marián Lipovský z firmy Zetor.

Warto podkreślić, że pierwsze traktory o nazwie handlowej Major powstały już w 1999 roku, jednakże była to wówczas zmodernizowana seria modeli oznaczana jako Model 92, maszyny te produkowano do 2006 roku. W 2013 roku firma zaprezentowała unowocześnioną serię modeli o tej samej nazwie. Na przełomie lat 2016 i 2017 firma poszerzyła ofertę serii Major o nowy model HS. Dzięki swoim możliwościom stał się w portfolio producenta uniwersalnym modelem traktora rolniczego o mocy do 80 koni.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 11:46