Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>

Duże przedsiębiorstwa z branży mięsnej w szoku po informacji z Ministerstwa Aktywów Państwowych!

Obrazek

Jako serię zaskoczeń i rosnących problemów związanych z coraz wyższymi kosztami energii postrzega ostatni miesiąc branża mięsna. – Najpierw kryzys dotyczący braku CO2, potem faktury grozy za prąd, gaz. Dotkliwy jest również brak węgla – wylicza Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. – Każdy przedsiębiorca wie, że najgorszym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie firmy jest niepewność i nieprzewidywalność sytuacji.

Karol Pomeranek28 września 2022, 15:36
Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) otrzymała pismo od Ministerstwa Aktywów Państwowych w sprawie zapewnienia ciągłości dostaw nawozów oraz CO2

„50% podatek od nadzwyczajnych zysków nie będzie dotyczył tylko spółek energetycznych”

– Podobnie jak przedsiębiorstwa z innych branż zostaliśmy zaskoczeni informacją dotyczącą tego, że 50% podatek od nadzwyczajnych zysków nie będzie dotyczył tylko spółek energetycznych, ale każdego dużego przedsiębiorstwa, a więc firm zatrudniających powyżej 250 pracowników – wyjaśnia Wiesław Różański, prezes UPEMI. 

– Wygląda więc na to, że jakakolwiek pomoc dotycząca zażegnania kryzysu energetycznego zostanie sfinansowana przez nas samych. Jaki więc jest sens takiego rozwiązania? Jeśli proponowane zmiany podatkowe wejdą w życie, to przyczynią się do obniżenia konkurencyjności całej branży rolnej na rynku nie tylko polskim, ale również europejskim – dodaje.

„Postępowanie Ministerstwa Aktywów Państwowych jest co najmniej niezrozumiałe”

Katarzyna Skrzymowska z biura prasowego UPEMI zauważa, że zdaniem ekspertów tej organizacji proponowany podatek dotknie wiele rodzinnych firm, ze 100% polskim kapitałem. Alarmują, że przedsiębiorstwo zatrudniające np. 300 pracowników nie może być w żaden sposób porównywane z przedsiębiorstwem zatrudniającym kilka tysięcy pracowników, tymczasem oba strona rządowa wrzuciła tutaj do worka "duże przedsiębiorstwa".

Jak podkreśla, w ocenie Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, postępowanie Ministerstwa Aktywów Państwowych jest co najmniej niezrozumiałe. Jak tłumaczy, z jednej strony przedsiębiorstwa zapewniane są o pomocy w łagodzeniu skutków kryzysu energetycznego, z drugiej zaś owe przedsiębiorstwa same mają za to wszystko zapłacić

– Można więc poddać w wątpliwość sens takiej pomocy – komentuje przedstawicielka biura UPEMI.

„Wszystkie problemy rozwiązywane są kosztem przedsiębiorców”

Przedstawiciel branży z trudem trzymają nerwy na wodzy. Krzysztof Borkowski, prezes zarządu Zakładu Mięsnego Mościbrody mówi, że już po raz kolejny wszystkie problemy rozwiązywane są kosztem przedsiębiorców
Jak zauważa, w chwili, gdy muszą oni mierzyć się z rosnącymi kosztami energii, nie mogą się doprosić długofalowych, systemowych rozwiązań, a zamiast tego żąda się od nich daniny

– Jeśli państwo chce pomóc nam w rozwiązaniu kryzysu energetycznego, zamiast dokładać zobowiązań finansowych, powinno zmienić zasady wysokości poręczeń w inwestycjach w odnawialne źródła energii, na przykład w biogazownie. Obecnie ich wartość to 2,5 krotność całości inwestycji. Dla przytłaczającej większości przedsiębiorstw z branży mięsnej jest to wartość zaporowa. Kredyty zaś są oprocentowane wyżej niż w komercyjnych bankach – proponuje.

Jak można pomóc dużym przedsiębiorstwom z branży mięsnej?

Zdaniem branżowych przedsiębiorców, częściowym rozwiązaniem coraz trudniejszej sytuacji mogłyby być środki z Krajowego Planu Odbudowy. Tych największych dziwi jednak fakt, iż stosowne wnioski do KPO mogą składać od 17 października jedynie mikro, mali i średni przedsiębiorcy.

Wyłączono z pomocy dużą grupę przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 250 pracowników, a więc spełniają definicję dużego przedsiębiorcy – wyjaśnia Borkowski. – Nie mają jednak one możliwości konkurowania z przedsiębiorstwami, które zatrudniają kilka tysięcy pracowników. Oficjalnie więc prosiliśmy Ministerstwo Rolnictwa o umożliwienie składania wniosków do KPO dla firm zatrudniających do 750 pracowników – dodaje.
źródło: UPEMI
fot.: Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)