StoryEditor

Drożyzna nie odpuszcza. W czerwcu ceny w górę o 18%!

Drożyna w sklepach nie odpuszcza, a konsumenci mogą zapomnieć o taniej żywności. Eksperci mówią, że z inflacją będziemy żyć jeszcze przez wiele miesięcy, a szczyt podwyżek wciąż jeszcze mamy przed sobą.
18.07.2022., 10:07h

Analiza cen pochodzących z ofert blisko 40 tys. placówek handlowych, przeprowadzona przez UCE RESEARCH i Wyższe Szkoły Bankowe, wykazała, że w czerwcu podwyżki w sklepach wyniosły średnio 18% rok do roku.

Drożyzna nie zwalnia

– W czerwcowym odczycie inflacji widać już oddziaływanie wojny w Ukrainie. Efekty te materializują się głównie poprzez wysokie ceny nośników energii i zwiększenie awersji do ryzyka. To powoduje odpływ kapitału z Polski, deprecjację złotego oraz skokowy wzrost kosztów finansowania na rynku. Te czynniki, wraz z rozgrzanym, popandemicznym popytem, sprawiają, że wszystko w sklepach drożeje. Dodatkową presję na ceny towarów importowanych powodują kursy euro i dolara, które znajdują się już blisko historycznych szczytów – wyjaśnia dr Michał Pronobis z Wyższych Szkół Bankowych w Gdańsku.

W zeszłym miesiącu po raz kolejny w skali roku najbardziej podrożały art. tłuszczowe – średnio o 37,2%. Co ciekawe, tym razem w obrębie tej kategorii najbardziej zdrożało masło – o 48%. Wcześniej liderem podwyżek był olej, który ostatnio poszybował „tylko” o 30,2% w skali roku.  

Jak komentuje dr Maria Andrz...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 21:23