Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Technika>Fotowoltaika i biogaz>

Biogazownie rolnicze. Korzyści dla gminy i jej mieszkańców. Cz. 2

W poprzednim reportażu przedstawiliśmy informacje na temat tego, jak funkcjonuje biogazownia rolnicza w Boleszynie oraz jakie korzyści przynosi gminie i jej mieszkańcom. Tym razem z kamerą odwiedziliśmy Konopnicę - niewielką miejscowość położoną w województwie łódzkim, w Gminie Rawa Mazowiecka. 

Bartłomiej Czekała24 września 2021, 16:10
Od 2012 r. na jej terenie działa biogazownia rolnicza o mocy 2 MW, należąca do firmy Bioenergy Project Sp. z o.o., która od niedawna jest częścią Grupy Orlen Południe S.A. Instalacja ta posiada dwie jednostki kogeneracyjne pozwalające na efektywną produkcję energii elektrycznej i ciepła.

Prezes Bioenergy Project Tomasz Nowakowski, zaznacza, że biogazownia rolnicza w Konopnicy, podobnie jak inne tego typu obiekty, nastawiona jest przede wszystkim na produkcję energii elektrycznej i ciepła. Kluczowymi substratami wykorzystywanymi do ich produkcji  są surowce rolnicze pochodzące od lokalnych rolników i przedsiębiorców.
W wyniku pracy instalacji, oprócz biogazu rolniczego, powstaje masa pofermentacyjna, która z powodzeniem może być wykorzystywana jako nawóz do wzbogacania gleby w materię organiczną. 

Zachęcamy do obejrzenia filmu!

Więcej informacji na stronie www.kowr.gov.pl

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy