StoryEditor

Fotowoltaika w leasingu

Rosnące koszty energii elektrycznej napędzają inwestycje w instalacje fotowoltaiczne. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna może spłacić się szybko i przez długie lata generować oszczędności dla gospodarstwa.
06.01.2021., 23:01h

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej rynek fotowoltaiczny w Polsce, do końca 2020 roku miał osiągnąć obrót o wartości nawet 5 mld zł, a moc zainstalowana w PV w Polsce – aż 2,5 GW. To obecnie najszybciej rozwijający się sektor OZE w Polsce, którego dodatkowym napędem rozwoju są m.in. coraz korzystniejsze oferty finansowania instalacji dla firm oraz perspektywa nowej opłaty mocowej, która weszła w życie wraz z nowym rokiem. To kolejny dodatkowy koszt, który poniosą wszyscy użytkownicy sieciowego prądu. Wysokość opłat będzie zależała od prognoz zużycia i dla przedsiębiorstwa może stanowić istotny koszt. W praktyce oznacza, że od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy i rolnicy będą płacić dodatkowo 76,2 zł za każdą zużytą MWh energii elektrycznej (0,0762 zł/kWh energii pobranej z sieci w dni robocze od godz. 7 do 21). Jest to dobry argument, żeby zadbać o produkcję prądu we własnym zakresie.

Romuald Mendelak, dyrektor rozwoju ds. maszyn i urządzeń Idea Getin Leasing

– W 2020 roku przedsiębiorcy zdecydowanie częściej poszukiwali możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania w PV, które umożliwia szybką realizację inwestycji bez konieczności angażowania znacznego kapitału własnego. Prąd to istotny element kosztów każdej firmy. Płacąc mniej za energię, automatycznie można znacząco obniżyć koszty prowadzenia przedsiębiorstwa – wskazuje Romuald Mendelak (zdj. wyżej), dyrektor rozwoju ds. maszyn i urządzeń Idea Getin Leasing.

Zdaniem Mendelaka przełom roku to dobry moment na wybór dostawcy instalacji fotowoltaicznej i pozyskanie finansowania, aby już w kolejnym sezonie optymalizować koszty prowadzenia biznesu. Dlatego Idea Getin Leasing wraz z autoryzowanymi dostawcami instalacji fotowoltaicznych z całej Polski przygotowała uproszczone zasady finansowania PV na nieruchomościach komercyjnych (budynki, grunt) o łącznej sumie opłat tylko 101%.


Grzegorz Michalewicz, dyrektor ds. Współpracy z Dostawcami Rolniczymi Idea Getin Leasing
– Oferta jest dostępna w całym kraju i dotyczy urządzeń oferowanych przez kilku autoryzowanych dostawców fotowoltaiki. Wspólnie z dostawcami wypracowaliśmy model finansowania skierowany do przedsiębiorców i rolników, a obsługą procesu zajmują się dedykowani specjaliści Idea Getin Leasing – mówi Grzegorz Michalewicz (zdj. wyżej), dyrektor ds. Współpracy z Dostawcami Rolniczymi Idea Getin Leasing.

IGL proponuje leasing operacyjny bądź pożyczkę w umowie na okres 60 miesięcy przy wpłacie własnej 10%. Łączny koszt finansowania to zaledwie 1% przez cały pięcioletni okres finansowania. Do zawarcia transakcji w procedurze uproszczonej niezbędne są podstawowe dokumenty firmy. Oferta Fotowoltaika 101% IGL dotyczy instalacji o mocy do 50 kW i jest dostępna w ogólnopolskiej sieci sprzedaży spółki i potrwa do 31 marca 2021 r.

– Gospodarstwa rolne i przedsiębiorcy z segmentu agro , czyli płatnicy VAT rozliczają go na zasadach ogólnych. W przypadku leasingu rozliczają VAT miesięcznie wraz ze spłatą rat leasingu. W przypadku pożyczki netto, VAT jest płatny jednorazowo, na początku harmonogramu spłat. Gdy klient jest na ryczałcie, proponujemy pożyczkę, w której finansujemy cenę brutto instalacji, a klient zobowiązany jest do spłaty raty równej kwocie VAT wynikającej z ceny instalacji maksymalnie w piątej racie harmonogramu spłat – dodaje Michalewicz.

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:32