StoryEditor

Wapno w postaci granuli

Już niedługo żniwa, a po nich czas na jeden ważniejszych zabiegów agrotechnicznych – wapnowanie. Warto zapoznać się z ofertą wapna, także granulowanego i dostosować jego parametry do posiadanych w gospodarstwie gleb.
29.06.2016., 09:06h

Wapno to nieoceniony nawóz. Oprócz pozytywnego wpływu na pH gleby wpływa na poprawę jej żyzności, a także przyspiesza mineralizację resztek pożniwnych. To z kolei przekłada się na zwiększanie pojemności wodnej gleby, co ma szczególne znaczenie w dobie dręczących rolników okresowych susz.

Na rynku jest sporo produktów, które mogą pochodzić z tych samych surowców, np. przerobu skał wapiennych, naturalnych kopalin czy produktów ubocznych (np. wapno defekacyjne z cukrowni). Warto zwrócić uwagę na typ wapna oznaczony na opakowaniu bądź dokumencie w przypadku wapna dostarczanego luzem. Produkty granulowane i sypkie mają nieco inne oznaczenia. Poza tym jeśli opis mówi, że produkt jest kredą to nie zawsze musi tak być, a decydujące jest wtedy właśnie oznaczenie typu wapna. Dla sypkiego kredą są typy od 06a do 09a, a dla granulowanego typy G.1.5a i G.1.5b.

Więcej na temat wapna granulowanego w "top agrar Polska" 6/2016, a sypkiego w numerze 7/2016.

Poniżej tabele z wyszczególnieniem typów wapna sypkiego, a w załączonym pliku pdf typy wapna granulowanego.


TYPY WAPNA GRANULOWANEGO

jd

fot. Czubiński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 17:28