Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Kombajny>

Nowości w kombajnach Claas Lexion

Obrazek

Minęły zaledwie trzy lata o premiery nowej serii kombajnów Claas Lexion. Producent z Harsewinkel zapowiedział kolejne zmiany we flagowej rodzinie kombajnów, które dostępne będą w maszynach na żniwa 2023 roku.

Dawid Konieczka15 sierpnia 2022, 10:45
W zaprezentowanych przed kilkoma dniami w północnych Niemczech odświeżonych kombajnach Claas Lexion nie dokonano istotnych zmian w wielobębnowej młocarni Synflow Walker (kombajny klawiszowe Lexion 5000 i 6000) oraz w młocarni Synflow Hybrid (modele hybrydowe Lexion 7000 i 8000). Więcej o młocarniach w kombajnach Lexion Pisaliśmy TUTAJ.
Obejrzyj galerię zdjęć nowych kombajnów na końcu artukułu!Dostępne od przyszłego roku zmiany mają przyczynić się do zwiększenia komfortu pracy, obsługi o raz wydajności dzięki nowemu Field Scaner. Zmodernizowane kombajny Lexion będą miały nową kabinę, którą Claas zaprezentował w ub. r wraz z wprowadzeniem kombajnów serii Trion. Nowa kabina w stosunku do dotychczasowych maszyn wyróżnia się większą przestrzenią zwłaszcza w obszarze głowy i stóp. Opcjonalnie dostępny jest obrotowy fotel, który można obracać w obie strony w zakresie maksymalnie 30 stopni. Nowa kabina posiada podnóżki w dolnej części kolumny kierownicy, co pozwala rozprostować nogi podczas długich dni w żniwa. 


Większa kabina
Kabina ma większa powierzchnię szyby przedniej i bocznych, węższe słupki co przekłada się na lepszą widoczność. 12 calowy terminal Cebis z wyświetlaczem HD o wysokiej rozdzielczości i dużym kontraście zapewnia dobrą czytelność w każdych warunkach oświetlenia. W terminalu zintegrowane są funkcje Cemos Dialog i Cemos Automatic. Terminal i jego wszystkie funkcje obsługiwane są dotykowo lub z wykorzystaniem obrotowego pokrętła z funkcją przycisku. 
Położenie terminalu Cebis można zmieniać niezależnie względem podłokietnika. Można zmieniać także położenie podłokietnika względem fotela. W kabinie znajduje się duży, 30-litrowy klimatyzowany schowek na napoje i posiłek kombajnisty. Z prawej strony znajdują się dwie półki, na które można odłożyć różne przedmioty. Zmian dokonano także w układzie klimatyzacji. Dzięki zmianom w upalne dni z czasie żniw została wyeliminowana strefa niedostatecznie schłodzonego powietrza w obszarze stóp i kolan. 
Z prawej części montowany jest terminal Cemis 1200, który pozwala obsługiwać m.in. funkcje prowadzenia GPS Pilot. Pozwala on także na obsługę zleceń i dokumentację pracy kombajnu. Kolejna funkcja zwiększająca komfort pracy nowych kombajnów Lexion to Dynamic Steering, który redukuje o 40% liczbę obrotów kierownicy na uwrociach. 


Łatwiejszy wyładunek
W wszystkich kombajnach Lexion rury wyładunkowe ziarna o średnicy 330 i 420 mm można wyposażyć w regulowaną końcówkę, co ułatwia dokładne wypełnienie przyczepy. Bezstopniowa regulacja pozwala na zmianę kierunku strumienia ziarna w zakresie 60 cm. Regulowaną końcówkę rury wyładowczej obsługuje się przyciskiem na dźwigni wielofunkcyjnej Cmotion. Regulowana końcówka wyposażona jest w zintegrowaną zastawkę, która zapobiega wysypywaniu ziarna gdy zbiornik i rura wyładowcza nie zostaną opróżnione do końca.
Poza tym w kombajnach Lexion zwiększono pojemność zbiornika ziarna. W maszynie Lexion 6600 zbiornik może mieć pojemność 11 tys. l, w modelu 6700 12,5 l, a w hybrydowym 7600 nawet 13,5 tys. l. W modelu 8800 dostępny będzie opcjonalnie zbiornik 18 tys. l., który dotychczas oferowany był wyłącznie we flagowym modelu 8900. 


Trzy nowe funkcje Cemos
Od przyszłego roku Claas rozszerza możliwości systemu Cemos. Pierwsza funkcja dotyczy Cemos Dialog i kalibracji czujników start. Na potrzeby rozwiązań flotowych Claas wprowadza rozwiązanie Cemos Connect. Dzięki tej funkcji ustawienia z jednej maszyny mogą być przekazywane do drugiego lub większej liczby kombajnów pracujących na tym samym polu. Kolejna funkcja to Cemos Auto Heder, która została nagrodzona medalem ostatnich targów Agritechnica. Dzięki Field Scanner umieszczonemu na kabinie kombajnu Cemos Auto Heder automatycznie reguluje długość wysuwanego stołu Vario, wysokość i wysunięcie nagarniacza. Umieszczony na kabinie Field Scanner posiada zintegrowane rozwiązanie do czyszczenia, co zapewnia niezawodną pracę podczas długich dni, nawet podczas dużego zakurzenia.


Lepszy przepływ materiału
W hybrydowych kombajnach Lexion serii 7000 i 8000 zmodernizowano segmentowy bęben podający. Dzięki zmienionej konstrukcji z umieszczonymi z boków i po środku płytami podającymi materiał jest jeszcze lepiej rozprowadzany i podawany do dwóch rotorów. 
Wszystkie kombajny na sezon 2023 można wyposażyć w rewers przenośnika pochyłego z funkcją powolnego wciągania. Oznacza to, że po użyciu rewersu materiał wprowadzany jest do młocarni z mniejszą prędkością co zapobiega dużym skokom obciążenia młocarni.


Nowy model 8600
Od przyszłego roku do serii Lexion 8000 dołącza najmniejszy model 8600, który do tej pory dostępny był na innych rynkach poza Europą. Kombajn dostępny będzie w wersji kołowej i gąsienicowej TerraTrac. Model Lexion 8600 ma szeroką młocarnię 1700 mm i silnik MAN D26 o mocy 549 KM. Zbiornik ziarna w Lexion 8600 mieści 12,5 tys. l. 


Nowe model Montana
Z nowym rokiem dostępne będą kolejne dwie wersje kombajnów Lexion Montana do pracy na nierównym terenie. Będą to klawiszowy Lexion 5500 i hybrydowy Lexion 7700. Od stycznie  seria Lexion obejmować będzie aż 8 modeli Montana do pracy na pochyłościach. Podwozie Montana pozwala na całkowite wypoziomowanie kombajnu podczas pracy na stokach o nachyleniu bocznym do 18 stopni i nachyleniu wzdłużnym do 6 stopni. Napęd na wszystkie koła i automatycznie załączana blokada przedniego mostu oraz system czyszczenia ziarna  Auto Slope optymalizują wydajność i dopasowują się automatycznie do aktualnego nachylenia ternu. 


1 z 7
Nowe kombajny Claas Lexion zaprezentowano przed kilkoma dniami w północnych Niemczech

Nowe kombajny Claas Lexion zaprezentowano przed kilkoma dniami w północnych Niemczech

2 z 7
Nowa kabina w Claas Lexion pochodzi z kombajnów Claas Trion.

Nowa kabina w Claas Lexion pochodzi z kombajnów Claas Trion.

3 z 7
Regulowana końcówka wyładunku ziarna w Claas Lexion.

Regulowana końcówka wyładunku ziarna w Claas Lexion.

4 z 7
Field Scanner z funkcją czyszczenia.

Field Scanner z funkcją czyszczenia.

5 z 7
Claas wprowadza dwa nowe modele kombajnów Lexion 5500 i 7700 Montana do pracy na pochyłościch.

Claas wprowadza dwa nowe modele kombajnów Lexion 5500 i 7700 Montana do pracy na pochyłościch.

6 z 7
Największy kombajn Claas Lexion 8900 TerraTrac.

Największy kombajn Claas Lexion 8900 TerraTrac.

7 z 7
Prezentacja polowa nowych kombajnów Claas Lexion.

Prezentacja polowa nowych kombajnów Claas Lexion.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)