StoryEditor

Wytrząsacz klawiszowy w kombajnie: co zrobić przed żniwami?

Wytrząsacz klawiszowy to ważny podzespół każdego kombajnu. W maszynach zbierających kukurydzę jest szczególnie narażony na uszkodzenia. To ostatni dzwonek, aby sprawdzić jego stan przed żniwami.
14.06.2024., 07:57h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Wytrząsacz klawiszowy
  • Pierwsza diagnoza
  • Kontrola luzów drewnianych
  • Naprawa siatek
  • Blachy maskujące

Wytrząsacz klawiszowy

Wytrząsacz klawiszowy to jeden z ważniejszych elementów układu czyszczenia ziarna w kombajnie. Jest odpowiedzialny na separację resztek ziarna wyrzuconego przez odrzutnik wraz ze słomą na klawisze.

Każdy, kto gruntownie czyści kombajn po zakończeniu żniw, wie przynajmniej wizualnie, jaki jest stan poszczególnych klawiszy. Dotyczy to zwłaszcza maszyn, które zbierają dużo kukurydzy. W tych kombajnach bardzo często uszkodzone są siatki na górze klawiszy. Przyczyną są twarde osadki kukurydzy, które w największym stopniu uszkadzają siatki klawiszy w przedniej części. Takie uszkodzenia trzeba bezwzględnie naprawić, bo jeśli będziemy pracować z dziurawymi klawiszami, na podsiewacz kombajnu, a dalej na sita będzie dostawać się krótka słoma oraz inne zanieczyszczenia. Będą one niepotrzebnie ograniczać powierzchnię czyszczenia sit, co z pewnością odbije się na wydajności zbioru.

image
W kombajnach, które zbierają dużo kukurydzy, uszkodzeniu ulegają siatki wypełniając...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 11:28