StoryEditor

Kamizelka kuloodporna, hełm i traktor z maszyną - takim zestawem pracują w polu ukraińscy rolnicy pod rosyjskim ostrzałem

Trwa wojna w Ukrainie. Rosjanie nadal atakują i kontrolują już ok 20 proc. terenu Ukrainy. Mimo ekstremalnych warunków i trwającej wojny tamtejsi rolnicy także toczą walkę, ale o to, by zabezpieczyć dla swoich rodaków żywność.
11.04.2022., 18:04h
Kamizelka kuloodporna, hełm i traktor z maszyną - z takim zestawem pracują w polu ukraińscy rolnicy pod rosyjskim ostrzałem. W gminie Komyszuwa (obwód zaporoski) zasiewy słonecznika i soczewicy rozpoczęły się w odległości zaledwie 30 km od ciężkich walk frontowych.

Wojska rosyjskie nieustannie prowadzą ostrzał artyleryjski w okolicy, dlatego nigdy nie wiadomo co spotka rolnika na polu. W każdej chwili mogą się też pojawić oddziały rosyjskiej piechoty zmechanizowanej, dlatego część rolników ma na sobie kamizelki kuloodporne i hełmy wojskowe.

Zanim w pole można wjechać sprzętem, muszą je sprawdzić saperzy, ponieważ Rosjanie bardzo często zaminowują pola. Ukraińscy rolnicy ryzykują życiem i toczą wyścig z czasem. Według oficjalnych danych tamtejszego resortu rolnictwa zbiory w 2022 roku będą na pewno mniejsze o ok. 30%. To stan na teraz. Dalsza eskalacja walk frontowych i przesuwanie jego linii na zachód Ukrainy może te statystyki jeszcze zmienić na niekorzyść.

Na pewno ubędzie z zasiewów słonecznika oraz kukurydzy. Urzędnicy apelują do farmerów by ci obsiali pola grochem, jęczmieniem, prosem oraz owsem. Te uprawy są prostsze w prowadzeniu oraz ważniejsze z punktu widzenia zapewnienia dostaw jedzenia dla rynku wewnętrznego.Rolnicy wciąż wahają się jakie uprawy wybrać i jednocześnie zmuszeni są sięgać po własny materiał siewny. O ile jeszcze w zachodniej części Ukrainy rolnik ma do wyboru kwalifikowany materiał siewny, to na wschodzie i na południu sieje tylko to, co mw magazynach. Nie ma żadnych wątpliwości, że podstawową uprawą pozostanie pszenica. Można też szacować, że nastąpi wzrost upraw jęczmienia oraz grochu.

Więcej o tegorocznych zasiewach na Ukrainie przeczytasz TUTAJ.

Źródło/Fot. Hromadske.ua
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 19:48