Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Koalicja 5 przyfrontowych państw sie rozpadła. Bułgaria znosi zakaz importu zbóż z Ukrainy

Obrazek

Bułgarski parlament stosunkiem głosów 124 do 69 przegłosował dziś zniesienie zakazu importu zbóż z Ukrainy odwołując się do solidarności z sąsiednią Ukrainą. Tym samym skończyła się solidarność z 4 pozostałymi państwami przyfrontowymi, z którymi razem Bułgaria na forum UE walczyła o przedłużenie zakazu.

Bartłomiej Czekała14 września 2023, 16:43
Wszyscy czekają na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie importu niektórych produktów rolnych z Ukrainy. Zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika wygaśnie 15 września br. chyba, że zostanie przedłużony. Nie czekając na decyzję KE polski rząd we wtorek przyjął uchwałę, w której zapowiedział, że zakaz utrzyma nawet wbrew decyzji Brukseli. Dziś bułgarski parlament zdecydował, że tego samego zakazu nie przedłuży.

Solidarność z Ukrainą

Bułgarscy parlamentarzyści argumentowali swoją decyzję solidarnością z Ukrainą oraz potrzebą zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego innym krajom na świecie, które potrzebują ziarna z Ukrainy. O ile bułgarscy urzędnicy przyjęli tę decyzję z zadowoleniem, o tyle tamtejsi rolnicy już nie. Ich skutki nadmiernego importu produktów rolnych z Ukrainy dotknęły tak samo jak polskich rolników, więc już zapowiedziano pierwsze protesty w tej sprawie.

Zadowolony jest także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński, który napisał na platformie X (dawny Twitter), że Bułgaria daje przykład prawdziwej solidarności z Ukrainą.

Bułgaria zaznacza, że ma wielu producentów oleju słonecznikowego, którzy skarżyli się na poważny niedobór nasion i wysokie ceny od czasu wprowadzenia embargo. Proeuropejski premier tego kraju Nikołaj Denkow powiedział w środę, że zniesienie zakazu jest konieczne, aby „pobudzić konkurencję na rynku” i powstrzymać inflację. Sofia chce się także zwrócić do Brukseli o pomoc na poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej w celu szybszego transportu ukraińskich towarów do krajów trzecich.

Rozpad koalicji 5 państw przyfrontowych

W ten sposób z koalicji 5 przyfrontowych państwa UE pozostały 4. Polska już we wtorek podjęła uchwałę, w której zamierza utrzymać zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy jeżeli KE tego zakazu nie przedłuży. Węgry i Słowacja póki co deklarują takie same kroki. Rumunia zapowiedziała, że dostosuje się do decyzji KE.

Ostatnie informacje ze Strasburga, gdzie obradował Parlament Europejski mówiły o możliwości przedłużenia zakazu importu z Ukrainy o 2 miesiące.
oprac. bcz
Źródło: AFP


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)