StoryEditor

Francja zbierze najmniej kukurydzy od 30 lat!

Tegoroczne zbiory kukurydzy w dotkniętej suszą Francji mogą być najniższe od 1990 roku. Według prognozy zmniejszą się one o około 25% w ujęciu rocznym i wyniosą 11,6 mln ton. Skąd taki niski wynik?
13.10.2022., 14:10h
Historyczna susza i kolejne fale upałów w całej Europie wpłynęły na kukurydzę podczas krytycznych letnich etapów wzrostu, a deszcze nadeszły zbyt późno. Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej zbiory kukurydzy w UE wyniosą ok. 55,5 mln ton, co ma stanowić najniższy wolumen zbiorów od 2007 roku.

Zbiory we Francji: nawet poniżej oczekiwań ministerstwa rolnictwa?

W ubiegłym miesiącu francuskie Ministerstwo Rolnictwa prognozowało produkcję kukurydzy na ziarno w tym kraju na poziomie 11,33 mln ton, to najniższy poziom od 1990 roku. Natomiast grupa producentów AGPM spodziewa się zbiorów na poziomie 10 mln ton.

Prognoza zbiorów została oparta na szacowanej wydajności 7,9 t/ha, czyli poniżej pięcioletniej średniej wynoszącej 9,7 t/ha, i zebranej powierzchni 1,27 mln ha – twierdzi grupa producentów.

Niska wilgotność upraw zmniejszy koszty suszenia po zbiorach

Zdaniem analityków, susza szczególnie dotknęła nienawadnianą kukurydzę stanowiącą 2/3 zasianych powierzchni, której plon wg przewidywań wyniesie średnio około 6,6 t/ha w porównaniu z 10 t/ha w przypadku upraw nawadnianych.

– Niska wilgotność upraw zmniejszy koszty suszenia po zbiorach, co jest chyba jedyną pozytywną wiadomością dla plantatorów, którzy w tym roku zmierzyli się ze skromnymi plonami i wzrostem kosztów produkcji o około 20% – dodała AGPM.
źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Suwerenności Żywnościowej Francji, Maize Group
fot.: Pixabay
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. maj 2024 05:46