Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Ile będzie kosztować Ukraińców suszenie kukurydzy?

Obrazek

Ukraina doświadcza obecnie nie tylko działań wojennych i rosnących cen gazu. Zaczął się tam także okres intensywniejszych opadów deszczu. To oznacza, że do elewatorów trafiać będą ziarna kukurydzy o dużej wilgotności.

Maryia Khamiuk13 października 2022, 14:11

W 2021 roku cena suszenia kukurydzy wzrastała 3 razy

– To cena gazu ziemnego miała istotny wpływ na wzrost taryfy za suszenie kukurydzy – stwierdził dyrektor operacyjny firmy GR Agro Artem Rempen w wywiadzie dla Latifundist. 

Jak przypomina Rempen, w zeszłym roku ceny suszenia musiały być podnoszone trzykrotnie w ciągu sezonu – najpierw do 90 hrywien (ok. 13,5 zł/t), potem do 120 (ok. 18 zł/t) i 180 hrywien (ok. 27 zł/t) za tonę. Ten rok nie jest inny – cena również musiała być nieco podniesiona.

Należy zauważyć, że we wszystkich elewatorach firmy GR Agro obowiązuje obecnie cena 250 hrywien za tonę, czyli około 33,89 zł/t. 

50 USD/t to koszt usunięcia 10% wilgoci z kukurydzy 

Tymczasem HarvEast zauważyła, że koszt suszenia kukurydzy może się zmieniać, ponieważ zależy od poziomu wilgotności, z jaką kukurydza trafia do elewatora. Wpływa to na wielkość zużycia paliwa i ostatecznie na cenę suszenia za 1 tonę.

– Przebadaliśmy elewatory i stwierdziliśmy, że 50 USD/t dzisiaj to tylko koszt usunięcia 10% wilgoci z kukurydzy. Dlatego zmniejszymy produkcję kukurydzy, bo stanie się ona całkowicie nieopłacalna – powiedziała Tetyana Alaverdova, dyrektor handlowy HarvEast.

„Samo suszenie będzie tańsze – około 35 USD/t”

Anton Korobko, dyrektor wykonawczy KALYPSO, zgadza się z T. Alaverdovą. Według niego cena 50 dolarów za tonę jest realna na rynku, jeśli rolnik musi przetransportować ziarno do elewatora innej firmy.

– Wierzę w cenę 50 USD/t dla tych, którzy transportują (ziarno) do elewatorów innej firmy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę aktualną cenę gazu. Ale jednocześnie samo suszenie będzie tańsze – około 35 USD/t – wyjaśnił Anton Korobko.
źródło: Latifundist
fot.: Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)