StoryEditor

Kukurydza może wytrzymać spory przymrozek

Coraz częściej i z wielu źródeł można usłyszeć o tym, że zwiększeniu ulegnie areał uprawy roślin jarych. Wśród nich prym może wieść kukurydza. Zboża jare bowiem podczas siewu mogą trafić na mało sprzyjające warunki – zimno i mokro.
13.03.2018., 18:03h
Kukurydza w tym roku jest w miarę prostą alternatywą jeśli chodzi o niewysiane zboża ozime czy wymarznięte te, które udało się wysiać. Wszystko za sprawą tego, że siejemy ją w okresie, kiedy warunki pogodowe przynajmniej w teorii są sprzyjające, czyli jest w miarę ciepła gleba i powietrze. Na takie warunki mogą się nie załapać jeszcze zboża jare, które powinno się wysiewać jak najwcześniej, podobnie ze strączkowymi.

Zimno po wschodach

O ile podczas siewu warunki temperaturowe mogą być optymalne o tyle podczas wschodów i na początku rozwoju kukurydzy już tak być nie musi. Jeśli okaże się, że przyjdzie ochłodzenie to kukurydza może na tym ucierpieć. Nie jest jednak tak, że temperatura na niewielkim plusie od razu hamuje nam wzrost kukurydzy. Oczywiście ma to wpływ na jej rozwój – jest to w końcu gatunek ciepłolubny.

Jakie zatem najniższe temperatury jest w stanie wytrzymać kukurydza? Podczas wschodów może przetrzymać pojedyncze przymrozki. W większości przypadków mogą to być wartości nawet –10°C. A wszystko za sprawą stożka wzrostu, który schowany jest w glebie do czerwca, jeśli roślina została wysiana pod koniec kwietnia.

Uszkodzenia w wyniku niskich temperatur widoczne mogą być na liściach w postaci ich żółknięcia. Jeśli mróz nie był bardzo duży to mogą one przemijać, a pojawienie się kolejnego liścia na roślinie oznacza, że zregenerowała się ona.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 12:08