StoryEditor

Rosja: Kolejne rekordowe zbiory?

W 2017 roku Rosja wyprodukowała rekordową ilość zbóż, szczególnie pszenicy – aż 87 milionów ton. Przewiduje się, że w tym roku ta wartość będzie jeszcze wyższa!
13.02.2018., 17:02h

Zasiewy ozimin podobne jak w ubiegłym roku


Zasiewy ozimin (głównie pszenicy) zostały ukończone w ostatnich dniach listopada 2017 r. Według oficjalnych prognoz, rosyjscy rolnicy obsiali około 17,12 milionów hektarów, czyli podobnie dużo, jak w 2017 r. Roślinom sprzyjała wyższa niż zazwyczaj temperatura na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku, a spora pokrywa śnieżna ochroniła je w czasie styczniowych mrozów.

Rekordowa produkcja zbóż w 2017 roku


Podsumowując ubiegły rok, rosyjska produkcja zbóż (wliczając zarówno oziminy, jak i uprawy jare) była o 11% wyższa niż w 2016 r. Tak ogromna ilość wyprodukowanego ziarna to zasługa przede wszystkim rekordowych zbiorów pszenicy, które oblicza się na 87 milionów ton, a to dzięki sprzyjającej pogodzie w miesiącach letnich. Rosjanie zasiali w ubiegłym roku więcej jęczmienia, przez co zbiory były wyższe o 14% niż przed dwoma laty i osiągnęły 20,6 milionów ton. Odwrotnie było w przypadku kukurydzy, której zebrano tylko 12 milionów ton – aż o 20% mniej, niż w rekordowym 2016 r.

Eksport ziarna rekordowy w sezonie 2017/2018


Prognozy wskazują, że eksport rosyjskiego zboża w sezonie 2017/2018 (od lipca do czerwca) osiągnie rekordowy poziom 43 milionów ton – to aż o 20% więcej, niż rok wcześniej. Główną przyczyną takiego wzrostu jest kolejny przewidywany rekord dla pszenicy – 35 milionów ton, a brak odpowiedniej jakości pszenicy w innych krajach zwiększa zapotrzebowanie na ziarno z Rosji. Szczególnie Egipt, największy importer pszenicy, wprowadził nowe wymagania dotyczące zawartości białka w ziarnach – z 11,5% do 12,5%. To działa na korzyść rosyjskich zbóż – te z Ukrainy nie mają odpowiedniej zawartości wymaganych składników.

W związku z rekordową produkcją pszenicy, rosyjskie ministerstwo rolnictwa przyznało rekompensaty za koszty dostaw z odległych terenów kraju, w tym z Syberii, Uralu, Wołgi i rejonów centralnych. Według nieoficjalnych danych z połowy stycznia, od lipca 2017 r. Rosja sprzedała już 22,6 milionów ton pszenicy, czyli o 35% więcej, niż w tym samym okresie przed rokiem.
Eksport kukurydzy przewidywany jest na poziomie 5,5 milionów ton, 10% więcej niż w sezonie 2016/2017.

Eksportowana pszenica droższa


W ciągu ostatnich trzech miesięcy ceny pszenicy utrzymywały się na wyższym poziomie, niż przed rokiem, dzięki stałemu tempu sprzedaży. Wysoki popyt na zboże, szczególnie ze strony Egiptu, wysokie ceny na rynku światowym i wzmocnienie rubla wspierają dobre stawki. Ceny eksportowanych zbóż w styczniu 2018 r. były o około 5% wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej i o 3% wyższe od najniższej wartości z ubiegłego roku, czyli stawek z września.

Chociaż Rosja utrzymuje wysokie tempo dostaw ziarna za granicę, to rekordowe zbiory mają wpływ na ceny pszenicy w kraju. Przez to krajowe stawki w styczniu 2018 r. były aż o 20% niższe niż w ubiegłym roku. Sytuacja nie jest jednak dramatyczna, ponieważ wysokie zapotrzebowanie poza granicami Rosji rekompensuje straty.


al na podst. FAO
fot. Czubiński
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 20:36