StoryEditor

Na Zamojszczyźnie tania kukurydza, a drogi azot

Na Zamojszczyźnie nadal utrzymują się niskie ceny kukurydzy. Za suche ziarno rolnicy mogą liczyć na 630–650 zł/t. Jak wiemy, kukurydza jest zbożem paszowym  i zwykle stawki cenowe na nią były podobne, jak paszowej pszenicy. Tymczasem za tę ostatnią odbiorcy oferują w tym regionie 780 zł/t. Skąd ta różnica?
24.11.2018., 08:11h
Prawdopodobnie jej przyczyną są podpisane umowy handlowe naszych paszarni z dostawcami z Ukrainy w ramach kontyngentu bezcłowego do UE, jaki przysługuje temu państwu od kilku lat. Na Zamojszczyźnie potentaci paszowi nieoficjalnie rozpowszechniają informacje, że ziarno to już nie podrożeje, a jeśli już, to niewiele. Za Bugiem zbiory kukurydzy i pszenicy były dobre.

Pocieszeniem dla zamojskich rolników jest zainteresowanie pszenicą jakościową młynów z Małopolski. Do tej pory w dużych ilościach sprowadzały one pszenicę na przemiał ze Słowacji. W tym roku wykazują zainteresowanie ziarnem z Zamojszczyzny, oddalonej od np. Krakowa o 300 km, tymczasem do granicy ze Słowacją mają tylko około 100 km. Odległości te mają bardzo duże znaczenie w cenie ziarna.

– W naszych stronach cena pszenicy jest o około 120 zł/t niższa niż na Pomorzu, ze względu na odległość do portu – mówi Marcin Sobczuk, prezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego. Pszenica konsumpcyjna kosztuje tu 800 zł/t. Nie każda spełni wymagane parametry ze względu na specyficzny pogodowo ten rok. Padało bardzo punktowo, występowały lokalne burze, nałożyła się susza. Rolnicy mają problemy z gęstością ziarna, jego wyrównaniem, a czasami nawet zawartość białka bywa na styk.

Dodatkowo zmieniła się sytuacja na rynku nawozów.

– Do tej pory importowaliśmy azot ze Wschodu. Teraz ZA w Puławach kierują ciężarówki z cysternami pod terminale kolejowe z szerokim torem. Pompują z nich RSM na wagony, co potwierdzają nasi kierowcy – deklaruje Sobczuk, którego gospodarstwo leży zaraz obok terminalu w Bortatyczach. Podkreśla, że jeszcze w czerwcu 1 t azotu w płynie kosztowała 640 zł, a teraz aż 940 zł! Podobnie podrożała saletra.

– Towarowe gospodarstwa z zachodniej Ukrainy boją się zamknięcia rury z gazem przez Putina, na wiosnę może im więc zabraknąć azotu, stąd wzmożony import – informuje prezes ZTR.
as
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:37