StoryEditor

Jest czas na dobre doprawienie ścierniska

Pogoda w tym roku daje rolnikom więcej czasu na agrotechnikę jesienną, m.in. uprawę pożniwną ściernisk po kukurydzy.
03.10.2018., 11:10h
Uprawa pożniwna ścierniska po kukurydzy musi być tak wykonana, by jak najlepiej wymieszać dużą masę resztek z glebą. To oznaczać musi dość sporą głębokość pracy – najlepiej na połowę głębokości planowanej orki. Wtedy resztki pożniwne zostaną na tyle dobrze wymieszane, że ich duża masa podczas orki nie będzie lądować na dnie bruzdy. Taki scenariusz oznacza, że w glebie może powstać nieprzepuszczalna warstwa filcowa. Po pierwsze nie sprzyja ona mineralizacji, po drugie ogranicza przenikanie wody do głębszych warstw i wreszcie po trzecie utrudnia rozrost korzeni roślin uprawnych.

Czym mieszać?

Najlepsze do uprawy ścierniska po kukurydzy są brony talerzowe. Bardzo dobrze radzą sobie one z dużą masą resztek, które dodatkowo są pocięte przez talerze. Lepiej sprawdzą się tu elementy ząbkowane niż gładkie oraz te o większej średnicy, które lepiej zagłębiają się w glebę.

Nie zawsze lekkie, kompaktowe brony są w stanie wymieszać resztki na pożądaną głębokość. Można to rozwiązać albo poprzez ich dociążenie albo przez dwukrotną uprawę ścierniska, co jednak wiąże się z większymi nakładami.
Agregaty ścierniskowe są również używane do uprawy ścierniska po kukurydzy. Mogą one z powodzeniem dorównać talerzówkom, jeśli chodzi o mieszanie resztek. Nie rozdrobnią ich jednak, co przełoży się na dłuższą ich mineralizację (głównie łodygi).

Talerzówka także na omacnicę

Inną zaletą zastosowania talerzówki do uprawy ścierniska po kukurydzy jest także możliwość zniszczenia części gąsienic omacnicy prosowianki, które przed zimowaniem schodzą do dolnych części łodyg. Ich dobre rozdrobnienie może spowodować zmniejszenie populacji omacnicy nawet o 70%.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 06:11