StoryEditor

Omacnica prosowianka – mechaniczne zwalczanie. Jaki sprzęt trzeba posiadać?

Pytanie Czytelnika: Jaki sprzęt nadaje się do mechanicznego zwalczania omacnicy prosowianki?
01.09.2023., 15:09h
Omacnica to obecnie najgroźniejszy szkodnik kukurydzy i niestety, nasilający presję, gdyż areał tego gatunku od wielu już lat jest pokaźny i oscyluje na poziomie 1 mln ha, z czego większość to odmiany ziarnowe. 

Zobacz także: Omacnica, stonka i rolnica – szkodniki atakują uprawy kukurydzy [FILM]

Przed nami sezon zbioru tej rośliny, ale także czas na ograniczenie występowania gąsienic szkodnika zimujących w dolnych częściach łodyg. W trakcie wegetacji można go zwalczać chemicznie i biologicznie.  

Mechaniczne zwalczanie omacnicy

Po zbiorze pozostała metoda mechaniczna.  Do tego zadania nadają się mulczery nożowe i bijakowe oraz duże wały nożowe i pryzmatyczne, stosowane także przy zagospodarowywaniu międzyplonów. Zmiażdżone lub mocno rozdrobnione przyziemne fragmenty łodyg to jednocześnie wyeliminowanie potencjalnych larw tam ukrytych. 

Zmacerowane reszki organiczne będą się także szybciej rozkładały, dostarczając uprawom następczym dodatkowe składniki pokarmowe lub dadzą się łatwiej wymieszać z glebą w uprawkach jesiennych, co zwiększy ilość magazynowanej wody glebowej. 

Nie dysponując tym sprzętem można w tym celu użyć...
Pozostało 25% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 16:49