StoryEditor

W centralnej Polsce kukurydza ma 29% suchej masy

Dziś kolejny raport o zawartości suchej masy w kukurydzy kiszonkowej, którą w całym kraju określa firma Limagrain. Tym razem oceniono kukurydzę w samym centrum kraju.
01.09.2023., 14:09h
– Wczoraj oceniliśmy suchą masę kukurydzy na kukurydzy kiszonkowej odmiany średnio późnej o FAO 290. Jej zawartość wyniosła 29%. Gdyby nie ostatnio padające deszcze to na pierwsze plantacje kukurydzy kiszonkowej sieczkarnie już mogłyby wyjeżdżać – mówi w rozmowie z naszą redakcją Łukasz Ratajczyk, który w firmie LG opiekuje się regionem ścisłego centrum kraju. Plantacja znajdująca się w powiecie kolskim została oceniona przy pomocy platformy Agrility.
Przedstawiciel dodaje, że kukurydza w tym roku wygląda gorzej niż w poprzednim sezonie. Ocenia, że masy zielonej na kiszonkę może być mniej w niektórych rejonach od 25 do nawet 30%. Pojawiają się zatem oferty sprzedaży na pniu kukurydzy ziarnowej z przeznaczeniem na kiszonkę.

W środkowej Polsce brakuje dobrych plantacji, na których kukurydza kiszonkowa ma 3m i więcej wysokości. Średnio rośliny są o metr niższe od lepszych sezonów. Przedstawiciel LG ocenia, że będzie brakować nie tylko masy, ale też energii w kiszonce, a wszystko przez słabo zaziarnione lub w ogóle kolby.

Już się kosi

Pod kosę poszły już pierwsze plantacje kukurydzy w gospodarstwach, które oceniają, że zabraknie im kiszonki do momentu przygotowania jej w optymalnym terminie. Kukurydza wykaszana jest tylko na części areału dla zapewnienia niezbędnej ilości masy.

Na dzień 31 sierpnia sucha masa kukurydzy kiszonkowej w kraju przedstawiała się następująco:


Źródło: LG

Zobacz film ze szczegółowymi danymi nt. suchej masy kukurydzy ocenionej przez LG w całym kraju.


jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 02:00