StoryEditor

Pamiętaj o cynku w kukurydzy

Cynk to najważniejszy mikroelement dla kukurydzy. Warto już pomyśleć o jego podaniu roślinom.
26.05.2017., 15:05h

Kukurydza do wyprodukowania 1 t ziarna wraz ze słomą potrzebuje 40 g cynku. Najprostszym sposobem jego podania jest nawożenie nalistne. Są jednak także inne sposoby zabezpieczenia tego składnika roślinom.

Cynk doglebowo
Jesienią przed np. orką można zastosować doglebowo siarczan cynku w dawce 10–15 kg/ha. Można też zastosować go przedsiewnie w tej samej dawce. Alternatywą jest również zastosowanie nawozów wieloskładnikowych z cynkiem. Często opatrzone są nazwą „corn” sugerującą jednoznacznie rekomendację do stosowania w kukurydzy. Warto jednak pamiętać, że zawierają one stosunkowo mało cynku i z pewnością ilość tego pierwiastka będzie niewystarczająca dla roślin. Stąd trzeba będzie go uzupełnić np. nalistnie.
Źródłem cynku są też nawozy naturalne. Zawierają one jednak małe ilości mikroelementów, ale na glebach, gdzie regularnie nawozi się obornikiem czy gnojowicą objawy niedoborów cynku mogą występować rzadziej.

Cynk nalistnie
Drugim wariantem jest dolistne podanie cynku. Dostarczać go można już od fazy 4 liści kukurydzy, ponieważ już wtedy mogą wystąpić objawy jego niedoboru. Jednorazowo w zabiegu nalistnym należy ...

Pozostało 34% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 05:16