StoryEditor

Plantacje kukurydzy przed wschodami

Podobnie jak w ubiegłych latach, rolnicy w całej Polsce zasiali sporo kukurydzy na ziarno. Terminy siewu były rożne w zależności od regionu kraju, ale jedno łączy wszystkie województwa – brak wilgoci w glebie przed i po siewie. Dopiero ostatni tydzień przyniósł większe opady w południowych województwach. Reszta kraju czeka z upragnieniem na obfity deszcz.
03.05.2019., 15:05h
W całej Polsce rolnicy w różnych terminach siali kukurydzę. Ci, którzy ryzykowali wczesny siew, dłużej musieli czekać na wschody, bo temperatura gleby nie była odpowiednia. Do tego brakowało wilgoci. Na tych plantacjach wschody pojawiły się pod koniec kwietnia. Teraz zaczynają kiełkować kukurydze siane po 20 kwietnia.

Ochwaszczanie przed- i powschodowe

Niektórzy rolnicy decydują się na odchwaszczanie przedwschodowe, zwłaszcza na stanowiskach, gdzie uprawa przedsiewna była na kilka dni przed siewem i chwasty pojawiły się na niej bardzo szybko. Inni planują zabiegi powschodowe. Pierwsze herbicydy najlepiej jest zastosować w fazie 3-4 liści. Ostatnie zabiegi można jeszcze wykonać  niektórymi preparatami w fazie 8-9 liści.

Tekst: B. Czekała, M. Drożdż. Zdjęcia i montaż: M. Drożdz.

ZOBACZ FILM!
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 00:15