StoryEditor

Prace polowe przed siewem kukurydzy. Susza doskwiera…

Dobre warunki pogodowe sprawiły, że rolnicy praktycznie nie zjeżdżają z pól. Większość już posiała buraki cukrowe, inni  przygotowują się do siewu roślin motylkowych oraz kukurydzy. Wszyscy czekają też na deszcz, bo gleba już jest bardzo sucha.
10.04.2019., 13:04h
Brak zapasu wilgoci w glebie i opadów atmosferycznych coraz bardziej martwi rolników, ponieważ w prognozach pogody na najbliższe dni brak informacji o deszczach. Co gorsza, nocami pojawiają się przygruntowe przymrozki, co jest szczególnie niebezpieczne dla roślin jarych, które zostały wysiane wcześniej i zdążyły powschodzić.

Przymrozki hamują także zabiegi chemiczne, które już powinny być wykonane.

– Praktycznie czekamy na deszcz, bo zastanawiamy się nad opryskiem pszenicy, wypadałoby już wjechać z opryskiem grzybobójczym, z opryskiem skracania roślin, ale no w takiej suszy ciężko podjąć decyzję o wjeździe na pole. Dlatego no jeżeli nic się nie będzie zmieniało,  trzeba będzie to na siłę zrobić, żeby uchronić rośliny przed zagrożeniem grzybami – mówi top agrar Polska Janusz Sarnicki, rolnik z Domaszowic (woj. opolskie).

Na polach trwają już przygotowania gleby do siewu kukurydzy, ale z uwagi na warunki pogodowe z samym siewem warto jeszcze zaczekać.

– Termin siewu nie jest naturalny. Są warunki do tego żeby siać, więc ludzie sieją, ale w naszym rejonie to myślę, że jeszcze z 10-15 dni można by było poczekać. No ale jeśli ma nastą...
Pozostało 28% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 06:17