StoryEditor

Ploniarka zbożówka dziesiątkuje kukurydzę – co można zrobić?

Ploniarka zbożówka to niewielka muchówka, ok. 2 mm długości, które niezwykle trudno wypatrzeć na polu. Dużo łatwiej znaleźć obraz szkód jakie wyrządza, szczególnie w kukurydzy, ale nie tylko.
04.06.2024., 14:35h

Muchówki ploniarki mają czarne ciało, a spód jaśniejszy oraz wyraźnie widoczne czerwone oczy. Lepiej znane są jej larwy, które można wypreparować z wnętrza pędów kukurydzy i zbóż. Są one jasne, prawie przezroczyste, z dobrze rozwiniętymi hakami gębowymi i dwiema brodawkami na końcu ciała. Osiągają długość ok. 4 mm.

 

image
larwa ploniarki zbożówki
FOTO: Tomasz Czubiński

Dorosłe muchówki wiosną przepoczwarczają się zwykle w kwietniu, a wylot postaci dorosłych ma miejsce w końcu kwietnia i na początku maja. W tym roku miało to miejsce znacznie wcześniej i w pierwszej fazie zostały uszkodzone zboża ozime, a szczególnie jare.

Dodatkowo w tym roku muchówki złożyły jaja w zbożach ozimych w fazie krzewienia, a we wcześnie sianych jarych do fazy 3-4 liścia. Tam żerowały larwy drążąc tunel do wnętrza pędu, a następnie w dół, do podstawy rośliny. Objawiało się to później charakterystycznie załamanym liściem flagowym z przewężeniem lub otworami w połowie liścia.

 

image
Liść flagowy p...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 16:55