StoryEditor

Produkcja biopaliw: Czy kukurydzę poratuje bioetanol?

Wraz z zapowiedzią nowej ustawy biopaliwowej, której ostateczną treść będziemy mogli poznać z końcem maja br., producenci bioetanolu i plantatorzy kukurydzy już ostrzą sobie apetyty na mocno wzrastające wykorzystanie spirytusu z kukurydzy do produkcji biopaliw.
28.04.2023., 13:04h

Nowa ustawa biopaliwowa

Jedną ze zdobyczy zbożowego okrągłego stołu ma być nowa ustawa biopaliwowa, w której rząd zamierza uwzględnić apel rolników, by w paliwach flotowych zastosować większą domieszkę biopaliw i uregulować prawnie kwestię etyliny E10. Takie postanowienia mogą wydatnie wspomóc wykorzystanie kukurydzy przechowywanej na mokro do produkcji bioetanolu, zużywanego jako domieszka do benzyny. Już niedługo na stacjach zamiast powszechnie występującej benzyny z 5-procentowym dodatkiem spirytusu, będziemy mogli zatankować paliwo z dwukrotnie większą dolewką biokomponentu.

Samochody nie ucierpią od biopaliwa

Dotychczas takie uregulowania skutecznie były blokowane przez lobby naftowe, które dla poparcia swych argumentów wykorzystywało branżę motoryzacyjną z jej tezami o większym zużyciu silników samochodowych. Jednak eksperci twierdzą, że są to słowa prawdziwe tylko w niewielkiej części przypadków.

– Zdecydowanie E10 jest paliwem, które zaakceptują prawie wszystkie silniki samochodów wyprodukowanych po 2000 r. Mają one już z założenia układy wtryskowe przystosowane do spalania benzyny z 10-proc. domieszką spirytusu etylowego – ...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 22:08