StoryEditor

Czołowy zbiornik Agro-Masz do nasion lub nawozu

Ikar jest tegoroczną nowością firmy Agro-Masz. Producent ze Strzelec Małych poszerza zakres zastosowania pneumatycznego siewnika Aquila o mniejsze 130-, 140-konne traktory, dla których bardziej równomierne rozłożenie masy umożliwia bezpieczną i wydajną pracę.
15.04.2021., 21:04h

Zbiornik frontowy Ikar o pojemności 1800 l jest tegoroczną nowością firmy Agro-Masz. Montowany jest z przodu ciągnika, więc spełnia również funkcję obciążnika. Dzięki temu rozwiązaniu osiągamy lepsze rozłożenie ciężaru na przednią i tylną oś ciągnika, a manewrowanie zestawem staje się prostsze, zapotrzebowanie na moc ciągnika maleje.

Zespolony siewnik Aquila ma zbiornik o pojemności 1500 l i waży 2800 kg, co po napełnieniu bywa dużym wyzwaniem dla średniej wielkości ciągników.

Nowy zbiornik może służyć nie tylko podczas siewu zbóż w parze z agregatem Aquila, wyposażonym w redlice i głowicę rozdzielającą, ale także w konfiguracji uprawowej, kiedy podaje nawóz podczas pracy kultywatora. Wystarczy wyposażyć się w głowicę rozdzielającą o odpowiedniej liczbie wyjść.

Aparat wysiewający napędzany jest za pomocą silnika elektrycznego i skonstruowany jest tak aby w łatwy sposób umożliwić wymianę wałka dozującego dając tym samym

szeroki zakres wyboru wysiewanego materiału Napędzana hydraulicznie dmuchawa podaje materiał do głowicy rozdzielającej, co wymaga zamontowania specjalnego wspornika do przewodu.

Zbiornik Ikar można wyposażyć w koła zagęszczające, które wyrównują glebę pomiędzy kołami ciągnika – skutkuje to polepszeniem jakości siewu. Gdy ciągnik nie ma ISOBUS, wymagany jest terminal dotykowy Touch800 z okablowaniem. Maszyna kosztuje niecałe 42 tys. zł netto. Za tę cenę otrzymamy zbiornik, zaczep na przedni TUZ, uchwyt rury montowany do boku ciągnika, głowicę rozdzielającą do nawozu i komputer.

Firma zaznacza, że duża pojemność zbiornika pozwala na skrócenie przestojów w trakcie pracy, a zastosowana metoda łączenia elementów konstrukcji zwiększa jej wytrzymałość oraz sztywność. Aby zabezpieczyć zbiornik przez przedostaniem się niechcianych przedmiotów takich jak np. worki po nawozie, maszyna została wyposażona w kratki zabezpieczające.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 16:56