StoryEditor

Jaki opryskiwacz wybrać? Przegląd 14 polskich maszyn 1200–2500 l

Polskie opryskiwacze cieszą się powodzeniem w mniejszych i średnich gospodarstwach. Są coraz lepiej wyposażone i atrakcyjne cenowo względem zachodnich konkurentów. Przyglądamy się opryskiwaczom Agrofart, Biardzki, Bury, Krukowiak, Stanimpex, Tad-Len i Unia. Sprawdź, który wybrać!
04.04.2023., 12:04h

Sprawny opryskiwacz

Opryskiwacz to obok rozsiewacza jedna z najważniejszych maszyn w każdym gospodarstwie. Odpowiedni termin oraz sposób wykonania zabiegu jest kluczem do udanego plonu, dlatego każdy chce mieć w garażu nową i sprawną maszynę. Bardzo rzadko w tej kwestii rolnicy decydują się na usługę. Choć na rynku nadal dostępne są tanie, proste opryskiwacze, np. z ręcznie rozkładaną belką, bez komputera – to wszystko zmierza ku maszynom bardziej naszpikowanym technologią.

Aby aplikacja była skuteczna i precyzyjna, zwłaszcza teraz, kiedy ś.o.r są horrendalnie drogie, a przepisy Unii Europejskiej coraz rygorystyczniejsze, opryskiwacze muszą być coraz bardziej zaawansowane technicznie.

Co opryskiwacz ma w wyposażeniu?

Większość opryskiwaczy w standardzie ma hydraulicznie rozkładaną belkę. Maszyny dostępne są z belkami o różnej szerokości. Większość rolników decyduje się na wyposażenie opryskiwacza w komputer z funkcją sterowania dawką i ciśnieniem. Coraz więcej polskich producentów stosuje systemy rolnictwa precyzyjnego w swoich opryskiwaczach, m.in. kontrolę sekcji, czy zmienne dawkowanie. W zależności od przeznaczenia, do wyboru...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:26