StoryEditor

Luty – ulubiony miesiąc w firmie Väderstad?

W lutym przyszłego roku do produkcji wejdzie nowy Spirit 400, a dokładnie rok później władanie szwedzkim przedsiębiorstwem przekazane zostanie młodemu pokoleniu. Widać, że producent upodobał sobie drugi miesiąc roku. Są też nowości, na które od razu weszły do sprzedaży
20.11.2020., 18:11h

Väderstad  pochwalił się udoskonaloną wersją agregatu uprawowo-siewnego Spirit 400C/S. Maszyny oferowane są albo w wersji przeznaczonej wyłącznie do siewu nasion (Spirit 400S) albo w wersji służącej do siewu kombinowanego (Spirit 400C Fix i Spirit 400C InLine). Nowy siewnik jak wszystkie modele z tej rodziny obok precyzją siewu i wysokiej wydajności ma charakteryzować przyjazny użytkownikowi system sterowania.

Nowoczesne sterowanie
Vaderstad Spirit 400

W nowym agregacie uprawowo-siewnym Spirit 400 zastosowano system sterowania E-Control w skład, którego wchodzi ISOBUS Task Control, nowocześniejsza hydraulika i  monitoring przepływu nasion SeedEye. Poprawiono także dostęp do kluczowych elementów maszyny i udoskonalono całą konstrukcję. Firma dołożyła wszelkich starań, by nowa maszyna zapewniała wysoką precyzję siewu przy dużych prędkościach roboczych. Spirit 400 o szerokości roboczej 4 m jest wyposażony w zbiornik o pojemności 3900 l z wbudowaną dmuchawą. Dzięki dwóm platformom i przestronnej konstrukcji maszyny, zapewnia wygodny dostęp do wszystkich komponentów. Dzięki nowoczesnej hydraulice Spirit 400 ma aktywny docisk redlic wysiewających, regulowany docisk brony posiewnej, jak również automatyczną kontrolę sekcji na uwrociach.

Kontrola siewu

Traktorzysta ma pełną kontrolę nad pracą siewnika przez system sterowania Väderstad E-Control, który oparty jest na tablecie iPad. Z kolei wyposażenie siewnika Spirit 400 w system kontroli przepływu nasion i nawozu o nazwie SeedEye, pozwala na wizualizację tego siewu w czasie rzeczywistym. W przypadku wystąpienia odchyleń, system SeedEye natychmiast ostrzega operatora, dzięki czemu szybko może on zareagować rozwiązując problemy, które mogłyby wpłynąć negatywnie na siew. Warto podkreślić, że głowice układu dozującego umieszczono na dużej wysokości, dzięki czemu przewody nasienne pozostają pod kątem także w pagórkowatym terenie, co ma zapewniać idealne rozprowadzanie nasion na całej szerokości roboczej agregatu.

W wersji Fix nawóz umieszczany jest w pasmach o szerokości 5 cm w rozstawie rzędów 125 mm, przed każdym rzędem nasion. Natomiast Spirit 400C InLine został zaprojektowany tak, aby za wysianymi nasionami aplikować nawóz startowy w postaci mikrogranulatu osobną dyszą.

Nowe nakładki do intensywniejszego mieszania
Vaderstad nakładka

Väderstad przedstawia nową nakładkę uprawową 80/120 mm, wykonaną z wysokiej jakości szwedzkiej stali. Nakładka 80/120 mm zapewnia agresywną uprawę, połączoną z bardzo intensywnym mieszaniem. Nakładki przeznaczone do maszyn Väderstad Cultus, Opus i TopDown. Firma informuje, że nowa nakładka przy średniej głębokości pracy wynoszącej 10-15 cm, łączy zalety nakładek 80 mm i 120 mm.

Zaletą wąskiej końcówki w porównaniu z górną częścią nakładki 80/120 jest bardzo dobre zagłębianie się w glebę, a jednocześnie zdolność mieszania znacznych ilości resztek pożniwnych w głąb uprawianej roli.

Części zamienne Väderstad są projektowane i produkowane w szwedzkim Överum, gdzie Väderstad Components ma swoją fabrykę i nowe laboratorium technologii materiałowej. To właśnie w tym miejscu nieustannie przeprowadzane są badania i testy w poszukiwaniu najlepszych materiałów. Nowa nakładka Väderstad 80/120mm jest już dostępna w sprzedaży.

Młody prezes od 2022 roku
Henrik Gilstring

– Nasza sprzedaż wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat i będziemy kontynuować naszą drogę przez rozwijanie oferty produktów i wsparcia technicznego. Ma to kluczowe znaczenie dla sukcesu na rynku – mówi Henrik Gilstring (35 lat), który niedawno został mianowany na stanowisko prezesa i dyrektora generalnego firmy Väderstad. Co ciekawe, nowe stanowisko obejmie dopiero w lutym 2022 roku, co jak zapewnia zarząd szwedzkiego producenta, daje dobre warunki do sprawnego, płynnego przekazania kierownictwa i odmłodzenia stanowiska dyrektora generalnego. Firma z dużym wyprzedzeniem rozpoczęła więc przygotowania do ustąpienia obecnego dyrektora generalnego Matsa Båveruda.

– Jesteśmy skoncentrowani na rozwoju czterech grup siewników: Rapid, Spirit, Seed Hawk (do siewu bezpośredniego) i punktowego Tempo oraz maszynach do uprawy, gdzie co roku inwestujemy spore środki. – Niedawno wprowadziliśmy na rynek Tempo L z centralną skrzynią nasienną, który jest ważnym uzupełnieniem oferty produktowej – zaznacza Gilstring, który jest pomysłodawcą systemu dozowania nasion w tym siewniku. Firma stawia także na obszar części zamiennych. Potwierdzeniem jest nowe laboratorium techniki materiałowej, które zostanie niebawem otwarte w miejscowości Överum. Głównym zadaniem laboratorium będzie wsparcie w poszukiwaniu najlepszych właściwości mechanicznych materiałów, wykorzystywanych w produkcji części zamiennych Väderstad.

forum top agrar

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 17:31