StoryEditor

Nowy siewnik elektryczny ValoTerra Monosem

Innowacyjny, elektryczny siewnik punktowy ValoTerra Monosem to kolejny krok w stronę rolnictwa precyzyjnego. Czym charakteryzuje się ten model siewnika i kiedy wejdzie na rynek?
15.02.2022., 16:02h

Nowy siewnik punktowy ValoTerra jest zasilany elektrycznie, a dzięki układowi podciśnieniowemu może precyzyjnie wysiewać punktowo różne nasiona. Możliwa jest regulacja obsady z dokładnością do 100 nasion na hektar.

Precyzyjny wysiew różnych gatunków roślin

Siewnik ValoTerra ma zbiorniki nasienne o pojemności 70 litrów na każdy rząd. Zmiana z jednego rodzaju nasion na inny wymaga jedynie zmiany tarcz wysiewających, co zajmuje mniej niż minutę na rząd. Alternator na siewniku ma moc 5,6 kW, a napięcie wynosi 56 V.

Sekcja wysiewająca wyposażona jest w talerze sekcji o średnicy 450 mm, zapewniając pożądaną penetrację gleby i ogranicza odrzucanie ziemi. Z pustym zbiornikiem, docisk na talerze otwierające bruzdę może być regulowany w zakresie od 145 do 225 kg. Rama siewnika może mieć profil kwadratowy 127 mm dla klasycznej metody pracy po orce lub na profilu 180 mm, gdy siew odbywa się w sposób bezpośredni lub metodą uproszczoną.

Płynne pokonywanie przeszkód

Dla stabilności boczne koła kopiujące sekcji o średnicy 450 mm zapewniają nośność sekcji wysiewającej w trakcie pracy. Zwiększona nośność pozwala na płynne pokonywanie przeszkód. Kiełkowanie jest zoptymalizowane dzięki dociskowi zapewnianemu przez zawieszone koło Pro montowane seryjnie na siewnikach ValoTerra. W warunkach wilgotnych koło może być uniesione - za pomocą rączki - dzięki czemu unika się wygładzania ścianek bruzdy.

W tym modelu ValoTerra rozgarniacz gwiaździsty sekcji wysiewającej ma 8 poziomów ustawienia, skokowo co 5mm. Rozgarniacz brył i krój talerzowy występują w opcji, a układ regulacyjny nie wymaga narzędzi. Ustawienia każdego podzespołu wysiewającego nasiona zostały zgrupowane. Sekcje wysiewające ValoTerra mogą pracować z prędkością roboczą o 2 km/h większą w porównaniu z serią siewników Monoshox.

Optymalizacja plonu

Siewnik wyposażony jest w niezbędne funkcje ISOBUS, w tym TC-SC i TC-GEO. Dzięki nim można zaoszczędzić do 7% na nakładach dzięki indywidualnemu wyłączaniu siewu na aparatach rozdzielających. Dzięki możliwości zmiennego dawkowania nawozów przez podsiewacz FertiSmart można optymalizować plony.

Na zboczach sprawdzi się konstrukcja rowkowych wałków dozujących, umożliwiając liniowe rozdzielenie szerokiej gamy nawozów granulowanych. Inteligentne silniki MSM (Monosem Smart Motors) umożliwiają indywidualne sterowanie dozownikami i łatwy demontaż bez użycia narzędzi. Dostęp do dozowników nie sprawia problemów, każdy z nich jest izolowany od zbiornika zasuwką.

Łatwa kalibracja

Podobnie jak wszystkie ustawienia nowej sekcji wysiewającej ValoTerra, w tym kalibracja i konserwacja są łatwiejsze dzięki ergonomicznym ustawieniom: silnik blokuje się na dozowniku po wykonaniu jednej czwartej obrotu dźwignią. Możliwe jest również wybranie 3 krzywych natężenia przepustowości dla każdego dozownika za pomocą jednej dźwigni.

Aplikator do mikrogranulatów MicroSmart dzięki jednemu dozownikowi na rząd i dwóm możliwościom aplikacji mikrogranulatu precyzyjnie dozuje na całej szerokości siewnika. MicroSmart umożliwia jednoczesną dystrybucję mikrogranulatów i nawozów mikrogranulowanych, aby chronić i stymulować wzrost roślin. Konstrukcja aplikatora MicroSmart zapewnia ochronę najbliżej nasion, zwłaszcza za pomocą środków owadobójczych.

Sterowanie aplikacją ze smartfonu

Do zarządzania i monitorowania zgodne ze standardem ISOBUS ValoTerra Monosem wyposażona jest w nowe oprogramowanie, które umożliwia kontrolowanie wszystkich rzędów, pokazując poziom napełnienia zbiorników zawierających nawóz granulowany i mikrogranulaty. Zmiana obsady odbywa się jednym kliknięciem, a ustawienia są dokumentowane.

Co więcej, aplikacja Monosem Plus umożliwia sterowanie każdym aparatem rozdzielającym nasiona siewnika ValoTerra ze smartfonu. Usługa jest oferowana użytkownikom siewnika za pośrednictwem portalu internetowego MyJohnDeere. Centrum Operacyjne, nowy interfejs powiązany z ValoTerra, to narzędzia dokumentacyjne dające możliwość przesyłania danych agronomicznych. Do nowych funkcjonalności należy możliwość zlokalizowania swojego sprzętu w czasie rzeczywistym i sprawdzenie historii przemieszczania.

Siewnik ValoTerra Monosem ma być dostępny w sezonie 2023.

opr. jj
fot. firmowe

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 17:36