StoryEditor

Pronarowskie felgi na światowych polach

Produkowane przez firmę Pronar felgi i koła sukcesywnie zdobywają kolejne rynki i trafiają dziś do ponad 80 państw i największych światowych koncernów jako element fabrycznego wyposażenia pojazdów. Rozwój technologiczny, innowacje oraz uruchomienie nowych linii produkcyjnych sprawiły, że Pronar wytwarza w skali roku około miliona felg do maszyn wolnobieżnych. Czyni to z firmy światowego wicelidera w tej dziedzinie.
06.11.2021., 23:11h
Za tę dziedzinę działalności Pronaru odpowiada działający w jego strukturze Wydział Kół Tarczowych, szerzej znany jako Pronar Wheels. Produkuje on koła o średnicy od 6 do 54 cali i szerokości od 4,25 do 44 cali. Łączna oferta obejmuje ich 450 typów dostępnych w blisko 10 000 możliwych konfiguracji. Jak dotąd, bo wszystkie te liczby stale rosną.

- Naszym niewątpliwym wyróżnikiem na rynku jest ponadstandardowa jakość produkowanych felg – podkreśla Wojciech Tomkiel, kierownik Pronar Wheels – Wymogi, jakie sami sobie stawiamy są o wiele bardziej restrykcyjne niż te, jakie wynikałyby z europejskich i międzynarodowych norm. Już sama stal jest dla nas specjalnie przygotowywana przez huty z dokładnie takimi dodatkami stopowymi jakich oczekujemy. Z kolei sam proces wytwarzania, poza standardowymi procedurami jakości został wzbogacony o dodatkowe procesy, które wypracowaliśmy w toku współpracy z naszymi odbiorcami. Dzięki temu zyskują pewność, że finalny efekt, czyli gotowy produkt będzie dokładnie zgodny z ich oczekiwaniami.

Zdecydowana większość kół Pronaru trafia obecnie poza granice Polski, a na liście odbiorców bez trudu znajdziemy największych światowych producentów maszyn rolniczych czy budowlanych. Firmy i koncerny, takie jak John Deere, Zetor, AGCO, Kubota, Bobcat czy JCB od wielu lat montują w swoich pojazdach koła dostarczane przez producenta z Narwi. Ostatnie kilkanaście miesięcy, tak trudne dla licznych kooperantów pokazały, jak ważne jest zachowanie ciągłości produkcji. Okres poprzerywanych łańcuchów dostaw wykorzystano jako okazję do umocnienia pozycji Pronar Wheels na światowym rynku.

Ślad pandemii


- Bez wątpienia z pandemii wyszliśmy mocniejsi jak nigdy dotąd, o czym najlepiej świadczy fakt, że poprzedni rok pod względem sprzedaży był dla nas rekordowy – mówi Rafał Mazur, z-ca kierownica ds. handlu i marketingu Pronar Wheels. – Nie tylko zachowaliśmy ciągłość produkcji, ale też nie przestawaliśmy inwestować. Zarówno aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na nasze produkty, jak również rozszerzyć ich dotychczasowy asortyment.

Do tych najważniejszych inwestycji z ostatnich miesięcy niewątpliwie m.in. należy wdrożenie systemu, niespotykanego jak dotąd w polskim przemyśle systemu spawania dwudrutowego (TPSi TWIN Push), a przede wszystkim budowa nowych linii do produkcji felg w fabryce Pronaru w Narewce. Ich sercem są dwie ogromne prasy hydrauliczne o nacisku 3150 i 5000 ton, a cały ciąg technologiczny wraz z oprzyrządowaniem został opracowany i wdrożony przez inżynierów pracujących w firmie.  Nowe linie pozwalają na wytwarzanie ciężkich wieloczęściowych kół, wykonywanych ze stali o grubości od 15 do 30 mm. W praktyce oznacza to wejście Pronar Wheels do wagi superciężkiej, bo takie rozwiązania są stosowane w największych maszynach pracujących np. w kopalniach czy na placach budowy. 
 

Prezes Pronaru uhonorowany przez Prezydenta RP


Prezes Rady Właścicieli Pronaru Sergiusz Martyniuk został uhonorowany Nagrodą Indywidualną przyznawaną w ramach XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie zostało oficjalnie wręczone podczas II części Kongresu 590 w Rzeszowie.
Ideą prezydenckiej nagrody jest uhonorowanie wysiłku przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych. Nagrody wręczono w pięciu kategoriach głównych oraz dwóch kategoriach specjalnych.

Otrzymana przez prezesa Martyniuka Nagroda Indywidualna jest przyznawana wyłącznie osobie wyróżniającej się wybitnymi zasługami dla rozwoju polskiej gospodarki. W swoim wystąpieniu podczas gali prezydent nawiązywał do czerwcowej wizyty w firmie i podobnie jak wówczas nie szczędził ciepłych słów pod adresem Pronaru.

- W czasie rozmów z panem prezesem usłyszałem, że w pewnym momencie zrezygnował z promowania firmy i swoich produktów na targach na całym świecie, gdzie były ogromne koszty – wspominał prezydent Duda. – Zdecydował się na zbudowanie własnego lotniska i zakup samolotów i dzięki temu, gdy ma poważnego klienta jest w stanie przywieźć go do siebie aby zobaczył jak produkujemy i obejrzał nasze fabryki. I to jest proszę państwa światowe podejście. Spojrzenie kogoś, kto w rozwoju swojej firmy widzi wielki rozmach. Jeszcze raz gratuluję i życzę, aby firma nadal rozwijała się tak dynamicznie.

Kierowana przez Sergiusza Martyniuka spółka Pronar założona została w 1988 roku w niewielkiej podlaskiej miejscowości Narew. Od tego czasu niewielka firma rozwinęła się w wielkie przedsiębiorstwo, zatrudniające prawie 3 tys. pracowników. Spółka posiada  8 nowoczesnych fabryk, w których powstaje  codziennie 4 tys. części z blisko 600 ton stali. Od początku istnienia firmy jej  właściciele mieli pomysł na biznes. Zależało im przede wszystkim na wdrożeniu różnorodnych profili działalności. Poza gotowymi maszynami, firma wytwarza też komponenty na czele z kołami tarczowymi, w których produkcji zajmuje obecnie pozycję globalnego wicelidera, a na liście ich odbiorców znajdują się czołowe światowe koncerny z branży maszyn rolniczych i budowlanych. Prócz kół i felg firma wytwarza również elementy pneumatyki i hydrauliki, tworzywa sztuczne oraz osie i układy jezdne.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 04:30