StoryEditor

Uratuj rośliny przed ślimakami!

Ślimaki co roku masowo wyrządzają szkody w ogrodach. Są niezwykle inwazyjne, dlatego chcemy się ich pozbyć. Jakie środki pomogą?
Katarzyna Wójcik
19.06.2024., 10:00h

Bieżący sezon ogrodowy przebiega pod znakiem szkód wyrządzanych przez wszelakie ślimaki, ze skorupą, np. winniczki i wstężyki oraz nagie – pomrowy i śliniki. To one, bardzo liczne zwłaszcza po deszczach, potrafią całkowicie zniszczyć rozsady warzyw czy kwiatów oraz znacznie uszkodzić rośliny starsze. W tym roku obserwujemy całkowicie pozbawione liści rośliny ozdobne, np. cynie, aksamitki, bratki itd. Ślimaki nie interesują się natomiast np. roślinami goździków. Żerują głównie, choć nie tylko, wieczorem i nocą, pozostawiając ślady śluzu.

image
Po spożyciu moluskocydu i kontakcie z nim ślimaki bardzo obficie wydzielają śluz i giną. Tu wstężyk ogrodowy
FOTO: Katarzyna Wójcik

Sprytna pułapka na ślimaki

Warto wiedzieć, że nie stronią od alkoholu. Doskonale działają więc pułapki – pojemniki z piwem. W tym roku obserwuję też bardzo skuteczne działanie granulowanego moluskocydu, np. Snacol zabarwionego na niebiesko, choć w innych sezonach nie miałam tak spektakularnych wyników działania innych moluskocydów.

image
Pułapka z piwem. Napełniona wieczorem, do rana wypełnia się amatorami trunku.  
FOTO: Katarzyna Wójcik

Środek wabi ślimaki i jest chętnie przez nie zjadany. Działa żołądkowo i kontaktowo. Moluskocyd należy rozsypać równomiernie na całej powierzchni gleby między roślinami, nie posypując roślin w dawce 4 g/10 m2. Środek można stosować 1–3 razy w sezonie. Zawiera gorzką substancję zapobiegającą przypadkowemu spożyciu.

image
Skuteczny moluskocyd
FOTO: Katarzyna Wójcik

Fot. Katarzyna Wójcik

 

Katarzyna WójcikKatarzyna Wójcik
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. lipiec 2024 16:48