StoryEditor

Czy wynajmowanie grządek się opłaca? Czy to dobry pomysł na biznes?

Grządki na wynajem to atrakcyjny koncept, który może spodobać się osobom mieszkającym w dużym mieście. Dzieje się tak, ponieważ świadomość ekologiczna wzrasta i coraz więcej ludzi chce spędzać wolny czas w naturze. W jaki sposób można zorganizować wynajem ogródków?
26.05.2024., 15:00h

Spis treści:

Wynajem ogródków – czy tylko moda?

Czym są ogrody do wynajęcia?

Wynajem ogródków – oferta

Wynajem ogródków – co można zyskać?

Ekogrządki

 

Biznes ten jest najczęściej skierowany do osób mieszkających w dużym mieście. Coraz więcej młodych ludzi preferuje spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, a do tego przykłada wielką wagę do zdrowego odżywiania. Spożywanie warzyw i owoców z własnego ogródka staje się dla nich nie tylko modą, ale ważną potrzebą związaną z filozofią i stylem życia. Warto odpowiedzieć na ten palący trend i zbudować dzięki niemu płynność finansową. W Niemczech jest sporo firm, które zajmują się obsługą tego typu inicjatyw. Chodzi o maksymalne odciążenie rolnika, który i tak ma sporo zadań do wykonania w swoim gospodarstwie.

Wynajem ogródków – czy tylko moda?

Z tej wyjątkowej możliwości najczęściej mogą skorzystać rolnicy, których ziemia jest zlokalizowana w pobliżu obszarów metropolitalnych. Ludność z dużych miast chętnie powraca do natury, by odpocząć od zgiełku, jaki towarzyszy im każdego dnia. Rolnicy zajmujący się uprawą roli mogą dodatkowo dzierżawić kawałek pola i traktować to działanie jako odnogę swojej działalności. Ich grunty orne dzierżawione przez osoby prywatne do samodzielnej uprawy przez sezon (np. od kwietnia), aż do zbiorów to ciekawa forma dodatkowego zarobku.

image
Grządki na wynajem
FOTO: Envato Elements

Czym są ogrody do wynajęcia?

To dość nowa idea. Rolnicy udostępniają grunty orne zlokalizowane w pobliżu miast i przygotowują pole, zapewniając podstawowe nawożenie, wodę do nawadniania i opcjonalnie narzędzia ogrodnicze. Klienci natomiast wynajmują działkę i są odpowiedzialni za pielęgnację i zbiór warzyw.

Zobacz także: Czy już można składać wnioski o wakacje kredytowe?

Wynajem ogródków – oferta

Rolnicy mogą zaoferować swoim klientom nie tylko wolne grządki czy kawałek pola, ale także sadzonki, czy młode rośliny nadające się do posadzenia. Rolnicy powinni jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są w stanie samodzielnie obsłużyć swoich klientów i ewentualnie służyć im poradą. W Niemczech można do tego celu wynająć profesjonalne agencje, które obsługują chętnych do samodzielnej uprawy warzyw klientów z dużych miast. Ważny jest nie tylko dostęp do wody, ale oddalenie działki do 10 kilometrów od miasta. Jak to działa? Wynajmujący od kwietnia czy maja przejmują wybrane przez siebie powierzchnie i je uprawiają, ponosząc koszty utrzymania upraw i zbiorów. Aby przyciągnąć więcej klientów, można postarać się o dobrze skrojoną ofertę marketingową, ulotki, stronę internetową i profile w mediach społecznościowych.

Wynajem ogródków – co można zyskać?

Rolnicy zaś muszą wliczyć w swoje koszty odpowiednie oznakowanie terenu i jego zabezpieczenie, narzędzia, wodę, przygotowanie ziemi i ewentualne działania reklamowe. Zyskują natomiast stały dochód za działkę.

Zobacz także: Oto dwie rośliny wskazane dla cukrzyków!

Ekogrządki

Taka forma wynajmu jest też popularna w tzw. sypialniach dużych miast. Pod Poznaniem jeden z developerów oferuje eko-grządki dla mieszkańców, którzy nie posiadają ogródków. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na proekologiczne trendy. Do dyspozycji chętnych są eko-grządki o powierzchni 50m2 z wyznaczonym miejscem na kompostownik i dobrym dostępem do studni, bez przyłącza do prądu i śmietników. Dotarcie do tych grządek jest możliwe jedynie pieszo lub rowerem, ponieważ są zlokalizowane 500 m od wejścia do lasu. Koszt najmu to 40 lub 50 zł za miesiąc w zależności od powierzchni (360 lub 450 zł za sezon, od marca do listopada).

Źródło: topagrar.com

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:54