StoryEditor

Dofinansowanie na budowę chlewni, magazynów pasz i wyposażenie budynków. Jakie dotacje dla hodowców?

Przez wiele lat producenci wieprzowiny byli wykluczeni z jakiegokolwiek wsparcia inwestycyjnego. Obecnie istnieją działania, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na budowę chlewni, zakup magazynów pasz czy wyposażenie budynków.
24.10.2022., 09:10h

Od początku naszej obecności w Unii Europejskiej producenci świń nie mieli możliwości skorzystania z dotacji na rozwój produkcji. W programach wsparcia rolnictwa do 2014 r. można było uzyskać dofinansowanie na budowę chlewni, pod warunkiem, że zostanie do niej przeniesiona dotychczasowa produkcja.

Natomiast we właśnie znajdującym się na finiszu rozdysponowaniu pieniędzy PROW 2014-2020 w ramach modernizacji gospodarstw rolnych możliwe jest uzyskanie do 900 lub 500 tys. zł na rozwój produkcji w gospodarstwie.

W tym samym PROW istnieje działanie wspierające rolników, chcących sprzedawać wieprzowinę lub wędliny w ramach rolniczego handlu detalicznego albo tzw. małego przetwórstwa. Dodatkowo ostatnio z uwagi na kryzys cenowy na rynku wieprzowiny uruchomiono (poza PROW) wsparcie dla produkujących prosięta na rynek lub tuczniki w cyklu zamkniętym – chodzi o tzw. dopłaty do prosiąt. W międzyczasie producenci świń mogli otrzymać bardzo niewielkie wsparcie jako rekompensatę strat poniesionych w wyniku pandemii COVID-19.

Śladowa rekompensata covidowa dla producentów wieprzowiny

Pandemia COVID-19 dotknęła wszystkie gałęzie gospodarek na całym ś...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 13:03