StoryEditor

Danish Crown zmniejsza moce produkcyjne. Powodem malejąca podaż tuczników

Największy producent wieprzowiny w Europie, Danish Crown, zmniejsza produkcję w dwóch duńskich rzeźniach z powodu malejącej podaży tuczników. Mimo wysokich cen w skupach świń, rosnące koszty produkcji zmuszają rolników do rezygnacji z hodowli trzody chlewnej.
20.09.2022., 16:09h

Spada pogłowie tuczników w Danii

Pomimo wysokich cen mięsa wieprzowego w sklepach i całkiem dobrych stawek skupu świń, wielu rolnikom w Europie trudno jest utrzymać stabilne dochody w produkcji trzody chlewnej, dlatego pogłowie tuczników spada – także w Danii.

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała rekordowy wzrost ceny energii i pasz m.in. dla świń. Dopłaty dla rolników nie dotrzymały tempa podwyżkom kosztów produkcji, dlatego w ostatnich miesiącach zauważalnie spadła podaż tuczników do największego europejskiego producenta wieprzowiny – Danish Crown. Firma zmuszona jest do zmniejszenia produkcji, a co za tym idzie, masowych zwolnień pracowników rzeźni. Szacuje się, że będzie to kilkaset osób.

– To naprawdę trudna sytuacja. Pracownicy, których dotyczą zwolnienia, włożyli ogromny wysiłek w pracę – od jesieni 2020 roku, aż do kilku tygodni temu, prawie stale mieliśmy więcej świń do uboju niż mogliśmy ubić – mówi Per Laursen, dyrektor produkcji w Danish Crown – Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej i boli nas to, że według wszelkich rachunków pożegnamy się z około 350 wykwalifikowanymi pracownikami.

Duńczycy zaj...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 13:27