StoryEditor

Kontrola ciąży loch: od kiedy wiarygodny wynik badania ultrasonograficznego?

Badanie USG jest bardzo ważnym narzędziem służącym do poprawy produkcyjności loch. Im wcześniej ujawnione zostaną nieprośne samice, tym mniejsze straty - spada liczba dni jałowych i poprawia się współczynnik wykorzystania miejsc w poszczególnych sektorach chlewni. Dlatego warto wiedzieć w jakim terminie i jak skutecznie można potwierdzić ciążę u loch.
22.04.2024., 12:29h

Choć w warunkach klinicznych ciążę u loch można rozpoznać już od 14. dnia na podstawie obecności płynu zarodkowego w świetle macicy, to w praktyce badanie przeprowadzane jest przez lekarzy weterynarii lub przeszkolonych zootechników nie wcześniej niż w 20. dniu po inseminacji. Podczas badania dostrzec można wówczas tzw. echogenne struktury, tj. najpierw zarodki prosiąt, a następnie ich błony owodniowe. Wykrycie ciąży aparatem USG w czwartym tygodniu ciąży jest w miarę proste i daje niemalże 100-proc. pewność wyprosienia badanej lochy. W przypadku wątpliwości, badanie powinno zostać powtórzone po kilku dniach.

Lochy i loszki badane od 20. dnia po inseminacji, u których ciąży nie potwierdzono badaniem, należy skrupulatnie sprawdzać dla potwierdzenia ewentualnej powtórki rui, lecz nie przemieszczać ich, aby w ten sposób nie doprowadzić do ewentualnego ronienia. Tylko zwierzęta powtarzające ruję można sprawnie przemieścić i powtórnie kryć. 

Kiedy widać zarodki?

Choć w warunkach klinicznych ciążę u loch można rozpoznać już od 14. dnia na podstawie obecności płynu zarodkowego w świetle macicy lub przez badanie rektalne, to w praktyc...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 21:55