StoryEditor

Za świnie płacą nieco więcej

Brak dostaw tuczników i ogólny marazm w handlu wieprzowiną, sprawiły że wiele ubojni było zmuszonych ceny skupu żywca wieprzowego nieco podwyższyć. Zmiany te wynoszą na ogół 10-20 gr/kg.
08.07.2015., 13:07h

Trzeba jednak zauważyć, że nie tylko podwyżki zostały odnotowane, bardzo liczna grupa firm skupujących postanowiła pozostać przy stawkach sprzed tygodnia. Tylko nieliczne obniżyły ceny o około 10 gr/kg. Wszyscy jednak czekają na notowania na niemieckiej giełdzie – od tych bardzo wiele zależy.

Z naszych ankiet wynika, że na podwyżki stawek zdecydowała się większość zakładów mięsnych, skupujących żywiec wieprzowy. W wielu regionach Polski narzekają na słabe dostawy świń do ubojni oraz słaby zbyt. Marazm w handlu jest bardzo zauważalny.

Na dzień dzisiejszy, średnia cena skupu żywca wieprzowego wynosi 3,91 zł/kg, natomiast za klasę E 5,22 zł/kg. Jednak działy skupujące podkreślają, że podane przez nich ceny są uśrednione. Wiadomo, że stawka zależy od jakości dostarczanej świni, ilości towaru i wielu innych czynników.

W sprawdzonych przez „top agrar Polska” zakładach skupujących za żywiec wieprzowy płaci się maksymalnie od 3,70 do 4,30 zł/kg. Najwyższa stawka za klasę E to 5,55 zł/kg w województwie mazowieckim, a najniższa to 4,90 zł/kg w województwie podkarpackim.  ag

Fot. A. Kurek

Zobacz aktualne ceny skupu tuczników w kraju!
Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 22:29