StoryEditor

Pogoda dla rolnika: odwilż na koniec stycznia?

W tym tygodniu termometry pokażą zdecydowanie temperaturę powyżej 0°C. Czy czekają nas jeszcze w styczniu opady śniegu?
22.01.2024., 10:20h

Przypomnijmy, że prof. Hansgeorg Schӧnberger na seminaria uprawowe, przygotował prognozę pogody dla Polski na nadchodzące miesiące. Pogoda ta opiera się na wieloletnich danych meteorologicznych i bazuje na powtarzalności cykli pogodowych w latach, kiedy to pogoda na jesień była podobna do tej, której doświadczyliśmy w 2023 roku.

Przez cały okres stycznia, jak przewiduje prof. Hansgeorg Schӧnberger, spadnie około 30 mm deszczu. Temperatury mają wynosić odpowiednio, dla tego tygodnia: 21 – 25.01 – w dzień - 2 °C, w nocy - 5 °C. 26 – 28. 01 – w dzień + 4 °C, + 1 °C.

Według jego zapowiedzi koniec stycznia to okres opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, co potwierdza pogoda przygotowana przez IMGW.

Pogoda na styczeń 2024

  • Dzisiaj 22 stycznia pogoda pod znakiem zachmurzenia z opadami, na wschodzie śnieg i deszcz ze śniegiem. Niewykluczony także deszcz marznący, który spowoduje gołoledź. Temperatura wyniesie od 0°C na wschodzie do 7°C na zachodzie. Jeżeli chodzi o wiatr, ten zdecydowanie będzie porywisty w całym kraju do 70 km/ha, a w obszarze podgórskim nawet do 80 km/h, nad morzem do 95 km/h.

Zobacz także: Zastoiska wodne to niestety problem bardzo na czasie. Jak zatem pozbyć się nadmiaru wody z pola?

  • We wtorek niebo zdecydowanie zachmurzone z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura od 0°C na 5°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr w porywach do 70 km/h.
  • 24 stycznia w środę Polska znajdzie się pod wpływem układu niżowego i tym samym wzrośnie temperatura. IMGW zapowiada pochmurną pogodę z opadami deszczy, a na północnym wschodzie deszcz ze śniegiem. Temperatura w dzień wyniesie od 2°C na północnym wschodzie, około 7°C w centrum, do nawet 12°C na zachodzie. Wiatr tego dnia będzie dość silny w porywach nawet do 80 km/h, a nad morzem nawet i 95 km/h.
  • W czwartek 25 stycznia temperatura spadnie i w dzień na północnym wschodzie wyniesie 1°C, a na południowym zachodzie do maksymalne 6°C. Wiatr umiarkowany, ale w porywach do 80 km/h.

Bernat Patrycja

na podst. IMGW

Fot: Czekała

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 16:32