StoryEditor

"Gdy w Trzech Króli mrozem trzyma, będzie jeszcze długa zima". Jaką pogodę zwiastuje Święto Objawienia Pańskiego?

Dziś katolicy obchodzą Święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie Świętem Trzech Króli na pamiątkę trzech mędrców, którzy przybyli ze Wschodu do stajenki w Betlejem, gdzie leżał nowonarodzony Jezus. Z tym świętem związanych jest kilka przysłów ludowych, które dotyczą prognozy pogody.
06.01.2024., 13:19h

Według najnowszych prognoz pogody do Polski wraca zima. Przez prawie miesiąc od początku grudnia mieliśmy w całym kraju dodatnie temperatury, sporo słońca, ale też i obfite opady deszczu. Teraz za sprawą niżu ze Wschodu do Polski wkroczyła zima. Już w pierwszych dniach stycznia pierwsze opady śniegu i przymrozki pojawiły się we wschodnich i północnych województwach. Wczoraj i dziś także w pozostałych województwach pojawił się śnieg i temperatura powietrza spadła poniżej zera.

Zima wraca na pola

Dla rolników powrót śniegu i ujemnych temperatur to zarówno dobra jak i zła wiadomość. W tych rejonach, gdzie nie ma zastoisk wodnych śnieg, który spadł na pola i ujemne temperatury to dobry prognostyk dla przezimowania zbóż czy rzepaku. Ale tam, gdzie na polach stoi woda po obfitych opadach deszczu czy wylaniu rowów i rzek, nadejście mrozu oznacza, że te miejsca będą się nadawały do przesiewu na wiosnę. Nie wiadomo tylko kiedy będzie można na te pola wiosną wjechać.

O szczegółowej prognozie pogody na najbliższe dni pisaliśmy kilka dni temu.

Jak poradzić sobie wiosną w polu? 

Wielu rolników ma dylemat jak podejść do ochrony i nawożenia zbóż i rzepaku oraz do siewu buraków cukrowych, strączkowych czy kukurydzy tej wiosny. Odpowiedzi na wiele tych pytań i wątpliwość można będzie znaleźć na naszych seminariach uprawowych, które rozpoczynamy już w poniedziałek 8. stycznia w Olsztynie. Będziemy także 9. stycznia w Swarzędzu k. Poznania, 10. i 11. stycznia we Wrocławiu i 12. stycznia w Rzeszowie. Nasi eksperci podpowiedzą jaką strategię działania w poszczególnych uprawach przyjąć na wiosnę 2024 roku, by zminimalizować koszty i zwiększyć plony.

Tradycyjnie też w każdej z tych lokalizacji nasze niezależny ekspert z Niemiec prof. Hansgeorg Schönberger (N.U. Agrar) pzredstawi modele pogodowe dla poszczególnych regionów. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że każdego roku ich sprawdzalność wynosi powyżej 90%. W 2023 roku prof. Schönberger niemal prefekcyjnie przewidział przebieg pogody m. in. w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Na nasze seminaria możesz się zapisać jeszcze dziś. Wszystkie informacje znajdziesz na seminaria.topagrar.pl

Przysłowia pogodowe na Święto Trzech Króli

Wracając do Świeta Objawienia Pańskiego, to poniżej prezentujemy najpopularniejsze przysłowia ludowe związane z prognozą pogody na najbliższy okres uzaleznioną od warunków atmosferycznych, które pojawią się 6. stycznia. Oto one:

  • Gdy w Trzech Króli mrozem trzyma, będzie jeszcze długa zima.
  • Gdy Trzej Królowie szarugą częstują, w Zielone Świątki słotę przewidują.
  • Gdy Trzy Króle pogodą obdarzą, nie zasypiaj ranków, gospodarzu.
  • Na Trzech Króli każdy się do pieca tuli.

  • Na Trzech Króli słońce świeci, wiosna do nas pędem leci.

  • Królowie pod szopą – dnia na kurzą stopę.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 12:11