StoryEditor

Dodatek z KRUS, czy z ZUS – podwójna składka

Czy w świetle znowelizowanych przepisów ustawy o u.s.r., które weszły w życie od 1 marca br., z tytułu opłacanej podwójnej składki z KRUS, będzie przysługiwał dodatek, czy trzeba się o niego ubiegać w ZUS?
18.04.2023., 13:04h

Czytelnik pyta: Czy w świetle znowelizowanych przepisów ustawy o u.s.r., które weszły w życie od 1 marca br., będzie mi przysługiwał dodatek z tytułu opłacanej podwójnej składki z KRUS? Czy muszę o niego ubiegać się w ZUS?

Jestem rolniczką i prowadzę gospodarstwo pow. 50 ha przeliczeniowych. Od 2018 r. pobieram emeryturę z ZUS (za 19 lat podlegania ubezpieczeniu). ZUS doliczył mi 18 lat ubezpieczenia w KRUS i przyznał zwiększenie w kwocie 166,21 zł. Kilka lat prowadziłam dodatkowo działalność gospodarczą i wtedy opłacałam w KRUS podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Czy w świetle znowelizowanych przepisów ustawy o u.s.r., które weszły w życie od 1 marca br., będzie mi przysługiwał dodatek z tytułu opłacanej podwójnej składki z KRUS? Czy muszę o niego ubiegać się w ZUS?

Ekspert KRUS odpowiada: W świetle przepisów ustawy z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2023 r., poz. 337), do emerytury rolniczej przysługuje dodatek z tytułu opłacania podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe...

W świetle przepisów ustawy z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o u...

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 09:51